Image default

Drámai jelentés: Ötven év alatt 70 százalékkal csökkent a vadon élő állatok száma

Egy friss tudományos jelentés szerint a világ vadon élő állatainak populációja több mint kétharmadával csökkent mindössze 50 év alatt.

A WWF (Természetvédelmi Világalap) kétévente adja ki Living Planet című jelentését, amelynek elkészítése során a londoni Zoológiai Társaság adatait használták fel a vadállomány állapotára vonatkozóan. A kutatási anyag rámutat arra, hogy több mint ötezer állatfaj esetében a populáció mérete átlagosan 69 százalékkal csökkent 1970 óta.

A veszteség okai egyértelműek: az erdőirtás, az emberi kizsákmányolás, a környezetszennyezés és az éghajlatváltozás.

A világ mely részei a legérintettebbek?

A latin-amerikai és a karibi vadállomány esetében különösen drámai a helyzet: mindössze ötven év alatt 94 százalékos csökkenést tapasztaltak. A második legnagyobb esést Afrikában rögzítették, a vadon élő állatok populációja ott 66 százalékkal esett vissza, ezt követi Ázsia és a csendes-óceáni térség 55 százalékos csökkenéssel.

Az észak-amerikai állatállomány átlagosan 20 százalékkal, míg Európában és Közép-Ázsiában 18 százalékkal csökkent.

Milyen megoldások vannak a folyamat megállítására?

A jelentés készítői szerint bizonyos fajok esetében még súlyosabb a helyzet, a további hanyatlás azonban nem elkerülhetetlen – de sürgős intézkedésre van szükség. Decemberben Montrealban tartanak egy nagyszabású eseményt, amelynek célja, hogy

kidolgozzanak egy új, globális stratégiát a világ növényeinek és állatainak védelmére.

Az egyik legfontosabb megállapítás itt valószínűleg az lesz, hogy a nemzetállamok több anyagi erőforrással támogassák a globális természetvédelmi erőfeszítéseket, emellett a fenntarthatóbb termelés és fogyasztás is téma lesz.

Ahogyan arról a Magyar Állatvédelem is beszámolt, a globális felmelegedés állatokra gyakorolt rendkívül pusztító hatását már egyre több helyen érzi az emberiség a saját bőrén. Vannak helyek, ahol a jegesmedvék már az emberek által lakott területekre vándorolnak a túlélés reményében. Erről ebben a cikkünkben lehet bővebben olvasni, itt pedig arról írtunk, hogy a klímaválság miatt egyre több időt töltenek a fák helyett a földön a majmok. A csodálatos fekete gólya pedig egész egyszerűen eltűnhet Magyarországról. Az okokat ebben a cikkünkben foglaltuk össze.

magyarallatvedelem.hu

KAPCSOLÓDÓ

Végre! Felszámolná a WHO a vadon élő állatok fogyasztását

magyarallatvedo

Több mint száz élő állatot akart repülővel kicsempészni az országból két állatkínzó

Eszti_mav

Farkasok, medvék és bölények: Ez az ötven állatfaj látványosan tér vissza Európába

Eszti_mav