Image default

Madármentés, beszélő holló, egy lábú gólya: iskolai előadás a Hortobágyi Madárparkról – VIDEÓVAL

Gonda Erzsébet, a dabasi Kossuth Zsuzsanna Szakképző Iskola oktatója az október 4-én megrendezésre került állatvédelmi projektnapon a madarakról, a madarak védelméről tartott előadást a diákoknak, valamint megosztotta élményeit, melyeket a Hortobágyi Madárpark és Madárkórház Alapítványnál tett látogatása során szerzett.

„A Hortobágyon olyan természeti értékeket láthatunk, melyeket a világon máshol nem. Aki a Hortobágyon egyszer járt, az egész életében vissza fog oda vágyni. Pontosan itt található az a madárpark, ahol én is részt vettem egy körbevezetésen” – kezdte az előadást a tanárnő, majd hozzátette, hogy itt betekintést nyerhetünk a sérült madarak gyógyulási folyamatába.

Erzsébet hangsúlyozta, hogy az emberek rengeteg esetben beleszólnak a madarak életébe, egy fészeknek a leverésével, egy óvatlan mozdulattal könnyen sérülést okozhatunk az ártatlan madaraknak.

„Ha valaki talál egy sérült madarat, akkor fontos, hogy szakember segítségét hívjuk. Ha valaki nem tudja, hogy hová forduljon segítségért, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján meg lehet nézni, hogy hol található a hozzánk legközelebbi mentőközpont” – látta el hasznos információkkal a diákokat az oktató, majd folytatta a madárkórház ismertetésével: „Ezen a nagyszerű helyen kezelik a beteg, sérült madarakat. Ablakokon keresztül tekinthetjük meg a gyógyulófélben lévő állatokat, akik fajtánként vannak elkülönítve.”

Az előadó elmondta, hogy fontos leszögezni, hogy ez nem egy állatkert. Itt a valódi cél az, hogy a már egészséges állatokat visszaengedjék a természetbe, az élőhelyükre – ezt a folyamatot visszavadításnak hívják. A madarakról rengeteg szakember, állatorvos gondoskodik a madárkórházban.

„Olyan gólyával is találkoztam, akinek nem volt meg az egyik lába, de olyan madár is volt, akinek az egész csőre hiányzott. Sajnos vannak olyan kisebb, gyengébb madarak, akiket nem lehetne visszaengedni a természetbe, hiszen nem élnék túl” – mesélte Erzsébet.

A tanárnő megosztotta az érdeklődőkkel, hogy a röpdébe azok a madarak kerülnek, akik már kicsit megerősödtek, és az állatorvosok véleménye szerint már együtt lehetnek a társaikkal. A visszavadítás előtt nem maradhat el a madarak gyűrűzése. A lábukra kapnak egy gyűrűt a madarak, melyen megtalálhatóak a legfontosabb információk: milyen fajta, honnan érkezett. Ez azért fontos, mert ha újra kezelésre szorulna egy madár, akkor ezek az információk segítik az éppen őt kezelő állatorvos munkáját.

 „Talán nem fogjátok nekem elhinni, de létezik a Hortobágyi Madárparkban egy beszélő madár, egy holló. Ő Negro. A történetéről annyit kell tudni, hogy egy idősebbnéni mellé szállt le, amikor kertészkedett. Negro ekkor megszólította a nénit, aki teljesen elképedt. Az állatorvosok véleménye szerint egy háziasított hollóról van szó, aki emberek mellett nőtt fel, és mivel az egyik legokosabb madárfajról van szó, megtanult néhány szót” – számolt be a különleges madárról az oktató, majd amikor a videón tényleg megszólalt Negro, az egész hallgatóság hatalmas nevetésben tört ki.

magyarallatvedelem.hu

KAPCSOLÓDÓ

Minden élet számít: békák százait mentették meg Budán a biztos haláltól állatvédők

Erik

Összefogtak a jogászok és állatorvosok a hazai állatvédelemért

Marci

Autópályán kóborló kutyát mentettek a rendőrök

magyarallatvedo