Medvenyomokat fényképeztek az Országos Kéktúra útvonalán, Mátranovák közelében, a település északi erdeiben, mintegy egy kilométerre a lakott területtől – erről számolt be a Magyar Országos Medve Figyelő nevezetű Facebook-oldal, amit a Sokszínű Vidék vett észre.
Azt írják, a nógrádi község határában megfigyelt nyomok nagy valószínűséggel a Pétervására és Bükkszék közt észlelt példánytól származhatnak – közölte az Infostart.
A NOOL.hu vármegyei portál megkereste Bodor Ernőné mátranováki polgármestert, aki közölte: az önkormányzat egyelőre semmilyen hivatalos értesítést nem kapott ezzel kapcsolatban.
Mint mondta, két évvel korábban már történt a település környékén medveészlelés. Akkor a Bükki Nemzeti Park igazgatósága plakátokat és szórólapokat juttatott el az önkormányzathoz. Ezek arra szolgáltak, hogy tájékoztassák a lakosságot, mi a teendő abban az esetben, ha medvével találkoznak.
A polgármester kiemelte:
természetesen, ha most értesítik a vadállat felbukkanásáról, minden lehetséges fórumon felhívják rá a helyiek és a környékben élők figyelmét.
A település vezetője emlékeztetett, hogy a közösségi oldalon korábban már volt arról közlemény, hogy a közelben medve és farkas jelenlétére utaló jelek is vannak Istenmezeje környékén, melynek erdei szomszédosak Mátranovákéval. Ekkor vadkamera is rögzítette a ragadozókat.
A Bükkben is gyakran kóborolnak medvék
Gombkötő Péter a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságágának munkatársa az MTV kérdésére beszélt a területen élő ragadozókról – írta a Lelépő. A zoológiai referens elárulta azt is, milyen konfliktusba keveredett egy medve.
Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság gerinces zoológiai referense tartott előadást nemrégiben a Miskolci Állatkertben. Az eseményen jelen volt az MTV híradójának stábja is, akik a területen élő ragadozó állatokról kérdezték.
Kevesebb, mint húsz medve él a Bükkben
A szakértő a köztévé kérdésére elmondta, csak néhány hiúz él a Bükkben, és
A BARNAMEDVÉK SZÁMA IS KEVESEBB, MINT HÚSZ A KÖRNYÉKEN.
Tájékoztatása szerint a farkasok egyedszáma két tucat alatt van. A vadmacska viszont elterjedtebb. Sajnos azonban a kóborló házimacskák, a betegségek és a hibridizáció komoly veszélyt jelent az állományra nézve.
A nemzeti part munkatársa arról is beszámolt, hogy embernek medvével mindössze egy konfliktusa volt az elmúlt években a környéken, amikoris összekarcolta egy példány egy kaptár oldalát. Mint mondta, a farkasokra jellemző, hogy
FUNKCIÓJUKNAK MEGFELELŐEN RAGADOZÓKÉNT VISELKEDNEK.
Azaz például haszonállatokat ehetnek meg, így ennek a fajnak az esetében gyakoribb a konfliktusok száma.
Kisokos arra az esetre, ha nagyvaddal találkoznánk
Ahogyan arról a Lelépő is beszámolt, már tavaly októberben is jelezte a Bükki Nemzeti Park, hogy egy előző év májusától itt élő, kifejlett hím medve nagy valószínűséggel már áttelelhetett a Bükkben, és azóta is ott tartózkodik. Nos, a medve azóta is a népszerű túraútvonalak közelében élhet, a Bükki Nemzeti Park munkatársai pedig már nevet is adtak neki: Mihály.
(Forrás: Sokszínű Vidék, Infostart, Lelépő, Borítófotó: Giedrius Stakauskas / EyeEm | Forrás: Getty Images/EyeEm)