A legmélyebb, kamerával rögzített halat – egy csigahal-fajtát – 8 336 méteren úszva filmezték le a Japán előtti Izu-Ogasawara-árokban, ezzel megdöntve a korábbi, 2017-ben felállított rekordot – közölte a News Sky hírportál.
A tudósok új rekordot állítottak fel a valaha kamerával rögzített legmélyebb hal – és egyben a valaha fogott legmélyebb fogás – tekintetében. A fiatal halat – egy csigahal-fajtát – 8 336 méteres mélységben úszva filmezték le a Japántól délre fekvő Izu-Ogasawara-árokban. A korábbi rekordot – szintén csigahal tartotta – 2017-ben 8 178 méteren rögzítették a csendes-óceáni Mariana-árokban.
A Mariana-árokban található a Föld legmélyebb pontja, a maximális mélysége körülbelül 10 935 méter. Alan Jamieson professzor, a perthi Nyugat-Ausztráliai Egyetem kutatója elmondta, hogy szerinte a halak azért élhetnek ilyen mélységben az Izu-Ogasawara-árokban, mert ott kissé melegebb a víz.
Elmondta: „Több mint 15 évet töltöttünk ezeknek a mélytengeri csigahalaknak a kutatásával; sokkal többről van szó, mint egyszerűen a mélységről, de az a maximális mélység, amelyben képesek túlélni, valóban megdöbbentő”.
„Más árkokban, például a Mariana-árokban egyre mélyebb mélységekben találtuk meg őket, csak egyre kisebb számban kúsztak át a 8000 méteres határon, de Japán környékén tényleg elég nagy számban fordulnak elő.”
Bár a kutatók által lefilmezett halakat nem sikerült kifogni ahhoz, hogy teljes mértékben azonosítani lehessen őket, a tudósok valamivel magasabban, 8022 méteres mélységből származó csigahalakat fogtak ki.
A csigahalak világszerte megtalálhatók az óceánokban, jelenleg több mint 300 különböző fajuk ismert, amelyek közül sokan sekély vizekben élnek.
A leírás szerint ebihalszerűek, nagyobb fejjel és karcsú testtel.
A mélyebb vizekhez alkalmazkodott fajok zselatinos testük segítségével képesek ellenállni a hatalmas mélytengeri nyomásnak.
(Forrás: News Sky, Fotó: Minderoo-UWA Deep-Sea Research Centre)
Magyar Állatvédelem