Amikor a kutya és gazdája egymás szemébe néznek, mindkettőjük agyában megemelkedik az oxytocin nevű hormon szintje, ami a szeretetért, boldogságért felelős – állapították meg japán kutatók.
Ez a folyamat valószínűleg 30.000 évvel ezelőtt indult el, amikor az ember háziasította a kutyákat. A jelenség nem idegen az ember számára, hiszen az anya-gyermek kapcsolatokban is hasonló eredményekre jutottak – írja a Le Figaro.
A japán tudósok ezt a válasz-reakciót a farkasok körében is vizsgálták, hiszen ők is szoros kapcsolatban álltak az emberekkel, azonban a hormonszint emelkedését náluk nem konstatálták. Ebből arra a következtetésre jutottak, hogy a kutyák nem örökölték a jelenséget, hanem az emberrel való egyre szorosabb kapcsolatuk során ez folyamatosan kifejlődött.
A vizsgálatok során a kutatók 30 gazdit helyeztek egy szobába, és figyelték a négylábúakkal való reakcióikat, a beszédet, érintéseket, tekinteteket. Ezután megmérték az oxytocin szintjét a kutyáknak és embereknek egyaránt, és megállapították, hogy a vizuális kontaktus erős emelkedést idézett elő a hormonszintükben.
Egy második kísérletben a kutatók oxytocint juttattak közvetlenül néhány kutya orrlyukába, és egy szobába helyezték őket a gazdájukkal és más emberekkel.
Mindössze 30 perc elteltével azt figyelték meg, hogy ennek hatására a gazdákban is megnőtt az ocytocin szint, és a kutyák – különösen a szukák – úgy reagáltak, hogy hosszabb ideig nézték gazdájukat.
A tudósok kiemelik, a kísérlet eredményei segíthetnek kifejleszteni olyan terápiákat, amelyek révén az állatokkal való kapcsolatunk jótékony hatással lehet az egészségünkre. Példaként említik a kutyák jótékony hatását az autista vagy poszttraumás stressz zavarban szenvedő emberekre, akiknél az oxytocint jelenleg kísérleti kezelésként alkalmazzák.
Végül a kutatók megjegyzik, hogy ez a tanulmány alátámasztja azt az elképzelést, hogy amikor a kutya rád néz, az nem feltétlenül azért van, mert azt akarja, hogy adj neki egy jutalomfalatot.
(Fotók: Pixabay)
magyarallatvedelem.hu