Mint ahogy arról korábban beszámoltunk, hazánk első állatvédelmi központját álmodták meg Debrecen városában. A projekt megvalósult, a létesítmény csütörtökön meg is nyitotta kapuit.
Csütörtök délelőtt megnyitott az ország első Állatvédelmi Támogató- és Információs Központja a debreceni Halköz Üzletházban, ezzel Szilágyi Attila Balázs debreceni állatvédő évekkel ezelőtt született ötlete vált valósággá.
Az állatvédő a HAON-nak elmondta, az elmúlt időszakban nagymértékben emelkedett az állatvédelmi problémák okán a megkeresési szám, s sok esetben a civilek, rászorulók nem tudnak a kérdéseikre választ kapni. Van, hogy azt sem tudják, az eset, amivel találkoznak, – kóbor állat, betegség, esetleg bántalmazás – valóban probléma-e, egyáltalán állatvédelmi kérdésről van-e szó. Az állatvédő ezért is tartotta fontosnak, hogy mihamarabb megnyíljon az Állatvédelmi Támogató- és Információs Központ, aminek főbb feladatai közé tartozik: állatmentő szervezetek támogatása, civilek állatmentési munkájában való segítségnyújtás, valamint ezek összehangolása.
„Az általunk kigondolt és megtervezett rendszer lehetővé teszi, hogy a szervezetek lokálisan sokkal nagyobb elérését kapjanak olyan nagy forgalmú helyeken, ahol az emberek elkerülhetetlenül szembe sétálnak kirakatokban elhelyezett tévé, plázákban található kivetítők – az örökbe fogadható kedvencekkel. Több ilyen projektünk van, amely jelen tudásunk szerint Európában innovatív, soha nem látott informatikai megoldásokat jelentenek” – fogalmazott.
Mint elmondta, felvették a kapcsolatot több hazai céggel, üzletlánccal, akik szeretnének a rendszerbe bekapcsolódni, és gazdát találni a cserben hagyott állatoknak.
„Alapítványunk nem menhely, ennek ellenére, a jelenleg befogadott állataink száma 50 feletti. Mivelhogy a gazdásítás ideje alatti időszakot támogatjuk, megelőző karantént biztosítunk, illetve a saját mentéseink ellátását, elhelyezését is a rendelő oldja meg” – tette hozzá.
Megemlítette, ez nem egy új dolog. Eddig is ezt csinálták, éjjel-nappal úton vannak, mentésekben vesznek részt, gazdásításban segítenek, ám a továbbiakban ez úgy fog folytatódni, hogy azok is be tudjanak kapcsolódni, akiknek mind ez idáig nem volt lehetőségük.
Szilágyi Attila Balázs azt is elmondta, a mentés mellett ingyenes ivartalanítást vállalnak szervezeteknek és civil rászorulóknak. –
„Bízunk abban, hogy nem mi leszünk az egyedüliek, akik a jövőben ezzel foglalkoznak, ugyanis nemcsak segíteni szeretnénk, hanem felhívni a figyelmet, igenis rajtunk áll: lesznek-e kóbor, gazdátlan állatok az utcákon” – jegyezte meg az állatvédő.
Kiemelte, az elmúlt két évben 1540 állatot ivartalanítottak.
(Forrás: HAON, fotók: Czinege Melinda)
magyarallatvedelem.hu