Nincs is Miskolcon kapibara… de Nyíregyházán annál több, ezért, ha igazi, élő példányokat akartok látni, irány a Nyíregyházi Állatpark!
Egy egész vízidisznó családdal találkozhattok a Nyíregyházi Állatpark – Andok-Kalandok kifutórendszerben, ahol tapírokkal és alpakákkal élnek társbérletben.
Addig is nézzetek meg egy videót a kapibaráról, amiből kiderül, miért is lopták be magukat mindenki szívébe a kis gézengúzok:
Mi is az a kapibara?
A vízidisznó vagy más néven kapibara ( Hydrochaeris hydrochaeris), bolygónk legnagyobb rágcsálója. Testhossza akár 130cm is lehet, tömege pedig 60kg. Nevével ellentétben nem a disznók a legközelebbi rokonai, és nem is teljesen vízi életmódú faj, bár kitűnően úszik és merül, akár 5 percig is kibírja levegővétel nélkül. A szemek és az orrnyílások a fej tetején helyezkednek el, így az állatnak nem kell kiemelnie fejét a vízből, ha levegőt akar venni, vagy szemmel akarja tartani környezetét.
Növényevő állat, főként a vízben vagy annak környékén élő növényekkel táplálkozik. Koprofág élőlény, azaz az emésztési folyamatok megkönnyítése érdekében elfogyasztja a saját ürülékét.
Kétfajta szagmirigye van, az egyik a hím állatoknál igen fejlett. Ez az arcorr tetején található sötét csupasz dudor, a morillo, mely nagy mennyiségben termel egy fehéres színű váladékot s a dominancia státusz jelzésében játszik leginkább szerepet, míg a mindkét nemnél a végbélnyílás két oldalán lévő mirigyes tasakok a csoportba tartozást s a territórium jelölést segítik.
A nyílt füves pusztáktól a trópusi esőerdőkig sok helyen előfordul s családi közösségekben él, melyben egy domináns s több alárendelt hím, több nőstény és utódaik élnek együtt.
A Nyíregyházi Állatparkban élő csapatot a bátrabb látogatók egy kalandösvényről, a lombkorona szintjéről egy függőhídról figyelhetik meg, míg akik a kényelmesebb megoldást választják, az Inka templom árnyékából leshetik meg őket.