Image default

Mulan lett a neve debreceni leopárd kislánynak

Mulan lett a neve debreceni leopárd kislánynak! A nemrég született észak-kínai leopárdkölyök nevének kiválasztásában kérték az állatbarátok segítségét.

Nevezd el az észak-kínai leopárdkölyköt! – posztolta korábban a felhívást a Debrecen Zoo közösségi oldalán. Mint írták, ahogy ígérték, az állatbarátok segítségével keresnek nevet a nőstény észak-kínai leopárdkölyöknek.

Február 13-an 10:00 óráig szavazhatott bárki a megfelelő reakciójellel.

A névválasztási versenyben az alábbi lehetőségekre adatták le a voksokat:

Ling Ling – kínai eredetű, jelentése „gyönyörű, kristálytiszta”
Mulan – kínai eredetű, jelentése „magnóliavirág”
Bingbing – kínai eredetű, jelentése „fényes, ragyogó”

Most pedig nem is lett a szavazatok összesítése, mely alapján a Mulan név tetszett a legjobban az állatbarátoknak!

Novemberben született a kihalás szélén álló leopárdkölyök

A világon az egyik legfenyegetettebb, állatkertekben is igen ritkán tartott leopárdalfajhoz tartozó észak-kínai leopárdkölyök született a Debreceni Állatkertben – írtuk meg korábban.

A debreceni állatkert leopárdpárja, Coolio és Jilin első utódjáról a sajtónyilvános orvosi vizsgálaton derült ki, hogy nőstény. A kicsi tavaly november 21-én jött világra.

Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere a sajtóeseményen méltatta azt a sok éve tartó kitartó munkát, amellyel a helyi állatkert sikeresen vesz részt több fajmentő programban. Felidézte, hogy tavaly egy kis vörös pandával is gyarapodott az állomány.

Az észak-kínai leopárdkölyök kapcsán megjegyezte: a debreceni állatkertben folyó komoly szakmai munka is hozzájárulhat ahhoz, hogy egyszer természetes környezetükbe is visszatelepíthetők legyenek az állatkertekben született észak-kínai leopárdok.

Nagy Gergely Sándor, az állatkert igazgatója hozzátette: észak-kínai leopárdból becslések szerint mintegy 350 egyed él a természetben, a világ állatkertjei – nagyrészt európai intézmények – pedig a debreceni kölyökkel együtt immár 55 egyedet számláló állomány gondozásával és gyarapításával vesznek részt a megmentésükben.

A szakember szerint 80-100 észak-kínai leopárd egyed kell ahhoz, hogy megkezdődhessen a visszatelepítési program.

Nagy Gergely Sándor utalt arra, hogy a debreceni állatkertben már két évtizede folyik a fajmentő program. Előző tenyészpárjuk, Szépfiú és Tschunja – amelyek Magyarországon elsőként szaporodtak sikeresen – négy kölyökkel is gyarapították a fokozottan fenyegetett alfaj európai állatkerti állományát.

Érdekességként hozzátette, hogy a dániai Ree Park Safariból érkezett Coolio apja az első cívisvárosi születésű észak-kínai leopárd. Így most az ő unokájával is folytatódik a kiváló genetikájú debreceni vérvonal.

Súlyosan veszélyeztetett ez a gyönyörű nagymacska!

Az észak-kínai leopárd súlyosan veszélyeztetett, hiszen mára már elenyésző példánya él a vadonban. A távol-keleti párducokat elsősorban az élőhelyük feldarabolódása és elvesztése veszélyezteti, de komoly problémát jelent az orvvadászat is. Elsősorban a háziállatok védelmében, illetve a bundájáért, a tradicionális gyógyászatban felhasznált szerveiért vadásszák.

Az észak-kínai leopárd ritkának számít az állatkertekben, ezért egy-egy kölyök születése egész Európában ritkaságszámba megy. A fajmegmentési program legnagyobb kihívását az jelenti, hogy kevés őstől származnak az állatok, így nagy a beltenyésztettség kialakulásának a veszélye. Ilyen esetekben fontos, hogy időnként új vérvonal kerüljön az állatkerti állományba. Ezt nyilvánvalóan nem vadbefogással érik el, hanem más okok (pl. háziállatra vagy emberre való veszély) miatt befogott állatok kerülhetnek időnként az állatkertekbe.

(Forrás: Debrecen Zoo/ MTI/Berek, Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Dél-afrikai sül ikrek születtek Debrecenben!

Erik

Különleges denevérek születtek Debrecenben!

Erik

Perselus személyében, „jóképű” fiatal királypiton érkezett Csehországból Debrecenbe!

Erik