A portál bejegyzéséből kiderül, hogy egy Újdelhiben szerdán aláírt egyezmény alapján a jövő hónapban nyolc gepárd érkezik Namíbiából Madhja Prades államba, ahol a zsákmányállatokban és tágas füves térségekben bővelkedő Kuno-Palpur Nemzeti Parkot jelölték ki kísérleti terepként a ragadozó újrahonosításához.
A gepárdok újbóli elterjesztésén 2020 óta fáradoznak Indiában, azóta, hogy a legfelsőbb bíróság engedélyezte afrikai gepárdok betelepítését kísérleti jelleggel “egy gondosan kiválasztott helyre”. A namíbiai gepárdok érkezését Bhupendar Yadav környezetvédelmi miniszter jelentette be Twitter-üzenetben, hangsúlyozva, hogy az újrahonosítás hozzájárul a helyi lakosság életkörülményeinek javításához az ökoturizmus hosszú távú fellendítése révén. A cikkből értesülhetünk, hogy India további tárgyalásokat folytat gepárdok importjáról a Dél-afrikai Köztársasággal is. Ez lesz a világon az első alkalom, hogy egy nagytestű húsevőt egyik kontinensről a másikra telepítenek át fajmegőrzés céljából. A 20. század elején még mintegy 100 ezer gepárd élt Afrikában, a Közel-Keleten és Indiában. – emlékeztet a hirado.hu híroldal. A vadon élő gepárdok számát napjainkban már csak hétezerre becsülik, majdnem mind Afrikában él, csak Iránban található egy kicsiny, 50 fősre tehető populáció. A gepárd az egyetlen nagyobb emlős, amely kihalt Indiában az ország 75 évvel ezelőtti függetlenné válása óta. A környezetvédelmi minisztérium már korábban is kérelmezte az engedélyt az újrahonosításra, de a legfelsőbb bíróság 2013-ban még elutasító határozatot hozott arra hivatkozva, hogy egyetlen tudományos kutatás sem ajánlja az újrahonosítást.
A gepárdkérdés élénk vita tárgyát képezi az indiai szakemberek körében, akiknek egy része attól tart, hogy az újrahonosítására tett erőfeszítések más veszélyeztetett állatok védelmétől vonnak el erőforrásokat, míg az ellentábor a kihalás fenyegette gepárd hosszú távú fennmaradásának egyik lehetőségét látja újbóli indiai elterjesztésében.
Noha a gepárd akár 120 kilométeres óránkénti sebességre is képes, a leggyengébbnek számít a nagymacskák között, és a nála erősebb ragadozók (oroszlánok, párducok) által ritkán lakott, tágas térségekre van szüksége a fennmaradáshoz, hogy neki is jusson elegendő élelem.
(Forrás: hirado.hu, MTI, Kép: tierchenwelt.de)
Magyar Állatvédelem