Image default

Napi jócselekedet: fecskefészkeket raktak fel a tűzoltók

Megrongálódott fecskefészkeket cseréltek biztonságos műfészkekre a váli tűzoltók – közölte a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közösségi oldalán. 

Bejegyzésükből kiderül, hogy táplálékot kereső madarak dúlták fel a Váli Vajda János Általános iskola homlokzatán lévő fecskefészkeket. A „madártámadás”  következtében számos fészek megrongálódott és a tojások és kisfecskék is az udvarra estek ki. Az iskola épülete hagyományosan a fecskék kedvelt költőhelye, ezért az ott dolgozó pedagógusok is nagy becsben tartják kedves kis madaraink otthonát.

Az intézmény ezért tíz, agyagból készített műfészket vásárolt, és a váli önkormányzati tűzoltókat kérték meg azok rögzítésére.

A tűzoltók rögtön igent mondtak a felkérésre, és a napokban a kihúzós létrájukról el is helyezték az új madárlakokat,

Rövid bejegyzésükben örömmel írták, hogy a költöztetés sikeresen zárult, hiszen az új fészkek közül már többet birtokba is vettek a fecskék.

„A fecskelakótelep mostantól biztonságos” – zárták soraikat.

A fecskefélék (Hirundinidae) a madarak osztályának (Aves) a verébalakúak (Passeriformes) rendjébe tartozó család. Magyarországon élő fajaikat a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 1982-ben, 1983-ban és 2010-ben „Az év madaraivá” választotta.

A fecskék más néven a „szabadság madara”-i. Ez az elnevezés a madár héber nevében (דְּרוֹר, deror) is megmutatkozik. Ezt a nevet annak köszönhetik, hogy nem lehet őket fogságban tartani. Ha mégis elfogják őket, nem szaporodnak tovább.

A fecskéknek az ókorban körülbelül ugyanoly mitológiai jelentésük volt, mint a kakukknak, amennyiben tavasszal áldást, télen nagy szerencsétlenséget hoztak.

Az Antarktisz kivételével minden kontinensen megtalálhatóak. Természetes élőhelyeik a nyitott területek, gyepek, nyílt erdők, szavannák, mocsarak, mangrovék és cserjések

Magyarországon 3 fecske faj is előfordul, ezek a molnárfecske, füsti fecske, partifecske. Habár rendszertanilag nem a fecskékhez tartozik, de itt szerepel a sarlósfecske is, amely szintén a rovarevő madarak csoportjához tartozik.

(Forrás: BMOKF, Fotók: Váradi Roland)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Ismét meglátogatták a tavaly megmentett győri elefántot a tűzoltók

Erik

5 millió forintot kapnak a fecskék mentésében résztvevő központok

Eszti_mav

Szekszárdi tűzoltók mentettek ki szorult helyzetéből egy kicsi vaddisznót – KÉPEKKEL

magyarallatvedo