Nyomozás indult a brazil exelnökkel szemben, mert jet-skivel zaklatott egy bálnát! A politikus szándékosan túl közel ment a bálnához, amely nagyon megrettent ettől.
Újabb bűncselekmény gyanúja miatt indul nyomozás a korábbi brazil elnökkel, Jair Bolsonaróval szemben –írja a The Guardian. A gyanú szerint a politikus jet-skizés közben szándékosan megzavart egy hosszúszárnyú bálnát.
Az eset idén júniusban, tehát Bolsonaro elnöksége után fél évvel történt, és meg is örökítették videón: ezen az látszik, hogy a volt elnök mintegy 15 méterre megközelít egy hosszúszárnyú bálnát. A hatalmas cet az egyik portál szerint stresszre utaló jeleket mutatott ezt követően.
A BRAZIL JOGSZABÁLYOK TILTJÁK A CETFÉLÉK, ÍGY A HOSSZÚSZÁRNYÚ BÁLNÁK SZÁNDÉKOS ZAVARÁSÁT.
Az Ibama környezetvédelmi ügynökség által ellenőrzött szabályok szerint a hajók járó motorral nem kerülhetnek 100 méternél közelebb az ilyen fajokhoz. Szigorúan tilos továbbá a delfin- vagy bálnacsoportok követése, a terükre való behatolás, valamint a túlzott zajkeltés 300 méteren belül bármely cetféléhez.
Egy másik jobboldali politikust nemrégiben 2500 reai (nagyjából 100eFt) pénzbírságra ítéltek, mert ugyanebben a régióban hasonló bűncselekményt követett el. Alig több mint egy évtizeddel ezelőtt Bolsonaro maga is pénzbírságot kapott Rio de Janeiro partjainál egy tengeri rezervátumban folytatott illegális horgászatért. Elnökként kritikusai azzal vádolták, hogy szándékosan felszámolja a környezetvédelmi védelmet, ami katasztrofális következményekkel járt a természetre nézve.
Szombaton az exelnök a brazil politikusok és a környezetvédők politikai üldözésének újabb példájaként utasította el a bálnákkal kapcsolatos vizsgálatot. „Minden nap megvádolnak engem valamilyen csínytevéssel. Tegnap a bálnák üldözése volt” – mondta Bolsonaro a támogatóinak, mielőtt becsmérlő megjegyzést tett a brazil igazságügyi miniszterre, Flávio Dinóra, akit egy bálnához hasonlított.
A hosszúszárnyú bálna az egyik legnagyobb cetféle
A hosszúszárnyú bálna a nagyobb testű barázdásbálna-félék közé tartozik. Az állat hossza általában 13–14 méter, de néha 16 méter is lehet. Testtömege általában csak 25-30 tonna. A hosszúszárnyú bálnának különleges alakú teste van, feltűnően hosszú mellúszókkal; innen ered a magyar neve is. Fején bőrdudorok és bütykök találhatók. Ez a bálnafaj a többi bálnához képest elég gyakran ki-kiugrik a vízből. A hímek hangja bonyolult „énekekből” áll, melyek 6–35 percig tartanak, alkalmanként egyéb hangokat is kiadnak. A hangok frekvenciája 40–50 Hz, és az ének, melyet néhány órán keresztül folyamatosan ismétel, 30 kilométer távolságra is elhallatszik. Az éneklés szerepe még nem ismert pontosan, de a párkeresésben lehet jelentősége.
(Forrás: The Guardian, Fotó: Folhapress)