Image default

Járvány a határ túloldalán: nyugaton kéknyelv, keleten száj- és körömfájás

Miközben Magyarországon egyelőre sikerült megfékezni a száj- és körömfájás terjedését, Ausztriában két irányból is komoly veszély leselkedik az állattartó gazdaságokra. A nyugati tartományokban robbanásszerűen terjed a kéknyelv-betegség, kelet felől pedig a száj- és körömfájás árnyéka vetül az országra.

Kéknyelv-betegség: 244 fertőzött gazdaság, napról napra rosszabb a helyzet

Ausztria nyugati részén már több mint 240 gazdaságban igazolták a kéknyelv-betegség jelenlétét. A járvány gyorsan terjed, és súlyos következményekkel jár, különösen a juhállományban, ahol a halálozási arány elérheti a 25%-ot. Bár a szarvasmarhák ritkábban hullanak el, fájdalmas tünetek és jelentős tejhozam-csökkenés nehezíti a helyzetet – ez már az európai tejpiacon is érezteti hatását.

Törpeszúnyog: a láthatatlan veszély

A kórokozót a szabad szemmel alig látható törpeszúnyog (Culicoides spp.) terjeszti. A betegség nem ismeretlen Európában – az elmúlt években Németország, Hollandia és Belgium is súlyos fertőzéshullámokat tapasztalt. Most Ausztria vált új gócponttá.

Védekezés vakcinával – ha van

A szakemberek egyetértenek abban, hogy a kéknyelv-betegség ellen csak az oltás nyújt valódi védelmet. Európában jelenleg háromféle vakcina érhető el, de a kereslet jóval meghaladja a gyártási kapacitásokat. A gazdák nehéz helyzetben vannak: ellátni a beteg állatokat, miközben próbálnak védekezni a további fertőzések ellen.

Keleten újabb fenyegetés: száj- és körömfájás a határ túloldalán

Miközben nyugaton a kéknyelv-betegség okoz súlyos gondokat, kelet felől újabb veszély fenyeget. A száj- és körömfájás, amely rendkívül ragályos és súlyos gazdasági károkat okozhat, Magyarország és Szlovákia felől jelent potenciális veszélyt Ausztriára nézve.

Bár a betegséget Ausztriában eddig nem mutatták ki, az állategészségügyi hatóságok megerősített ellenőrzéseket vezettek be a keleti határok mentén.

Magyarországon sikeres védekezés, de éberségre van szükség

Nagy István agrárminiszter szerint hazánkban a hatósági intézkedések hatékonyak voltak: az eddigi több mint 70 ezer laborvizsgálat egyike sem mutatott ki újabb fertőzést. Azonban a vírus akár 14 napos lappangási idővel is rendelkezhet, így a figyelmeztetés komoly: szükség van a szabályok szigorú betartására, hogy elkerüljük az esetleges újabb kitörést.

A kéknyelv-betegség és a száj- és körömfájás nemcsak gazdasági, hanem állatjóléti kérdés is. A fertőzött állatok súlyos fájdalmaktól szenvednek, a gyógykezelés hosszadalmas és gyakran nem elégséges. A megelőzés, a megfelelő vakcinázás és a felelős állattartás kulcsfontosságú az állatok védelme szempontjából is.

MAGRO nyomán Magyar Állatvédelem

címlapkép: Tuba Zoltán – ORIGO

KAPCSOLÓDÓ

Kártalanítják a száj-és körömfájás sújtotta állattartó telepeket!

Erik

37 év után jelent meg ismét egy súlyos állatbetegség

Eszti_mav

Rendkívüli korlátozásokat vezettek be a szomszédban egy tomboló állatbetegség miatt

Eszti_mav