Olaszországig repült a kis gyűrűs széki lile! Először figyeltek meg magyar színes gyűrűs széki lilét Olaszországban.
A madarat idén június közepén gyűrűzte Sápi Tamás fiókaként a Kelemen-széken – közölte a Kiskunsági Nemzeti Park. Mint kiemelték, a jelölt egyedet augusztus és október között négy alkalommal is megfigyelték Olaszország északi részén, az Adriai-tenger partjainál.
A széki lile (Charadrius alexandrinus) meglehetősen apró, átlagos testhossza 15-17 centiméter, szárnyfesztávolsága 42-45 centiméter, testtömege 39-56 grammot nyom. Felismerhető a nyakoldalon lévő foltról, ami a mellén nem ér össze. A hím tarkója vörhenyes barna, fehér homlokát felülről fekete tollak szegélyezik. A tojó ennél egyszerűbb, fakóbb színezetű – írta a Nemzeti Park.
A talajon mozgó rovarokat, pókokat vagy a sekély vízben nyüzsgő apró gerinctelen élőlényeket fogyasztja. A földön fészkel, így fészekalja folyamatos ragadozóveszélynek van kitéve.
A széki lile állományának nagy része Eurázsia és Észak-Afrika tengerpartjain és sós tavain költ. Hazai állománya vonuló. A vonulási stratégia kevert: a többségük rövidtávú, de akadnak hosszútávú vonuló egyedek is. A mediterrán madarak állandók. Kárpát-medencei előfordulása kisszámú ugyan, de rendszeres. A fészkelő állomány szinte mindenütt fogyatkozik Európában, így hazánkban is.
Magyarországon az egyik legveszélyeztetettebb fészkelő madárfaj,
a megfigyelések szerint már csak néhány pár jelenik meg nálunk évente.
A faj hazánkban fokozottan védett, természetvédelmi értéke 1 000 000 Ft.
(Forrás: Kiskunsági Nemzeti Park, Fotó: Sápi Tamás, Mattia Bacci)