A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Bükki helyi csoportja közleményt adott ki, amelyben Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves vármegyék lakosságát kéri, hogy segítsenek a fehér gólyák fészkének felmérésében.
Az önkéntesek július elejéig végezhetik el a felméréseket, mivel a fiókák ezt követően elhagyják a fészket. Minden fészket – akár lakott, akár nem – csak egyszer szükséges felmérni. Az adatokat a Gólyales adatbázisba kell feltölteni.
A felmérés során az önkénteseknek ajánlott az adatbázisban a település nevére keresve megnézni, hogy hány ellenőrizendő fészek vagy fészektartó van az adott településen. Az MME segítséget nyújt az adatbázis használatában és az adatfeltöltésben, ha szükséges.
Az önkénteseket munkájukért ajándékkal jutalmazzák.
A jelentkezéshez a vállalt település vagy településrész nevét kell megadni a godo.laura@mme.hu email címen.
A felmérendő települések közé tartozik Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében Alacska, Mályi, Dédestapolcsány és Nyékládháza. Heves vármegyében Aldebrő, Bükkszék, Bükkszenterzsébet, Erdőkövesd, Fedémes, Feldebrő, Istenmezeje, Mátraballa, Mátraderecske, Pétervására, Recsk, Szajla, Szentdomonkos, Sirok, Tarnalelesz, Tarnaszentmária, Terpes, Tófalu és Verpelét településeken várják az önkénteseket.
Azok a települések, ahol nem ismert a fészek megléte vagy lakott fészek, és ahol friss költési megfigyeléseket várnak, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében Borsodgeszt, Bükkszentkereszt, Bükkzsérc, Kiscsécs, Kondó, Mályinka, Parasznya, Radostyán, Répáshuta, Sajókápolna, Sajólászlófalva és Varbó. Heves vármegyében pedig Bükkszentmárton, Egercsehi, Hevesaranyos, Ivád, Kisfüzes, Nagyvisnyó, Noszvaj, Szarvaskő, Szilvásvárad, Szúcs és Váraszó.
Segítsünk együtt a fehér gólyák védelmében, és vegyünk részt a fészkek felmérésében, hogy biztosíthassuk ezeknek a csodálatos madaraknak a jövőjét! Jelentkezzünk minél többen, hogy minél több adatot gyűjthessünk össze a gólyafészkekről, és támogathassuk az MME fontos természetvédelmi munkáját.
Magyar Állatvédelem