A Körös-Maros Nemzeti Park egyik gyöngyszeme, a Vásárhelyi-puszta, nemcsak lenyűgöző füves tájával bűvöli el a látogatókat, hanem állattartásra és legeltetésre is tökéletes területet biztosít az itt élő emberek számára. A pusztai életforma hagyományai ezen a vidéken évszázadok óta őrzik meg autentikus jellegüket. Csomorkányban és Fecskésen, a puszta déli és északi részén, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai április elején kihajtották a magyar szürke szarvasmarhákat, amelyek már május elején legeltetni kezdték az ősi tájakat.
A szürkemarha a magyar agrárkultúra egyik büszkesége, és az ősi szarvasmarha fajták egyike, amelynek története több ezer évre nyúlik vissza. A Körös-Maros Nemzeti Park területe ideális otthona ennek az ősi és őszinte fajtának. A hatalmas területek és az itteni változatos növényzet lehetővé teszi, hogy a szürkemarhák természetes környezetben, méltóságteljesen élhessenek és fejlődhessenek.
A Csomorkány és Fecskés nevű területek egyedi jellegükkel vonzzák a látogatókat és az állatokat egyaránt. A friss zöld legelők és a tiszta vízforrások az év minden szakában gondoskodnak a gulyák egészségéről és jóllétéről. A szürkemarhák itt méltóságteljesen bóklászhatnak a pusztaság lankáin, hozzájárulva a táj megőrzéséhez és fenntarthatóságához.
Felcseperedtek már a kicsik is
A legutóbbi szaporulatból származó borjak már elérték a serdülőkor korhatárát. Ők az élénk mozgású, életerős növendékek, akik nemcsak az állatok, hanem az emberek számára is szívet melengető látványt nyújtanak. Testtömegük már eléri a 180-250 kg-ot, és folyamatosan fejlődnek, hogy felnőttként hűséges szolgálatot teljesítsenek a pusztai életformában.
Az itt élő emberek és az ökoturisták is nagyra értékelik a Körös-Maros Nemzeti Park által nyújtott különleges élményt, amelynek részesei lehetnek a szürkemarha gulyák közelségében. Az ősi életforma és a természet közelsége megidézi a múlt emlékeit és felébreszti az emberben a felejthetetlen élményeket.
Az ideiglenes legeltetésen átélhető tapasztalatok hozzájárulnak a puszta megőrzéséhez és a szürkemarhák fenntartásához. Az állatok rideg tartása ősszel kezdődik, amikor a hidegebb időjárás beköszönt. A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság elkötelezett az őshonos magyar fajták megőrzése és védelme mellett, és az itt élő szürkemarhák gulyái valóban méltóak a táj csodálatos szépségéhez és gazdagságához.