Image default

Ovádi Péter: „Állatot tartani hatalmas felelősség, senki se hozzon elhamarkodott döntést!”

Ovádi Péter: „Állatot tartani hatalmas felelősség, senki se hozzon elhamarkodott döntést!” – üzeni a kormánybiztos.

Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos arra kéri a lakosságot, ne hozzon senki átgondolatlan döntést, élő állat vásárlása előtt mindenki mérlegelje a körülményeit és a lehetőségeit.

A kormánybiztos hangsúlyozta, hogy állatot csak akkor vállaljunk, ha anyagilag is felkészültek vagyunk rá, és hosszú távon is tudunk róla gondoskodni. Számos felelőtlen és elhamarkodott döntés szüli a később gazdátlan állatok tömegét hazánkban – nyilatkozta portálunknak Ovádi.

De sajnos nemcsak a kóbor házikedvencek elhelyezését, vagy a nem kivánt szaporulat kezelését kell napirenden tartania a hazai állatvédelemnek. Egyre többször fordul elő, hogy kezdetben házi kedvencként tartott, de később megunt egzotikus állatokat is szabadon engednek a felelőtlen állattartók. Az elmúlt hetekben számos alkalommal mi is beszámoltunk ilyen hírekről.

Sokan engedik szabadon a megunt kedvenceiket

Ovádi Péter szavait támasztják alá azok a hírek is, melyekben kidobott állatokról értesülünk egyre gyakrabban. A minap írtuk meg, hogy mississipi tarajosteknős került elő Szolnokon a Tiszából! A hüllő kedvelt hobbiállat, valószínűleg valaki megunhatta és a vízparton engedte szabadon.

Mocsári teknős és Missisipi teknős Fotó: Nagy Gábor

Nemrég számoltunk be róla, hogy egy veszélyes aligátorteknőst fogtak be a Balatonnál. A 7-es főút mentén, egy műanyag rekesz mellett aligátorteknőst találtak. Az állatot vélhetően ebben a ládában dobták ki, azonban könnyedén szétrágta azt és kiszabadult. A rendőrök a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrszolgálatának segítségét kérték a befogásban. Az állat méretéből adódóan már ez sem volt egyszerű, ugyanis egy ekkora példánynak már komoly harapása lehet.

Balatonból befogott aligátorteknős Fotó: Erdős Sarolta

A befogott teknősök chipet kapnak és ezt követően hivatalos engedélyeztetés után állatkertekbe, teknősparkokba kerülnek elhelyezésre.

De nemcsak hazánkban találkozhatunk felelőtlen állattartókkal. Tavaly ősszel számoltunk be arról a sokkoló esetről, amikor a szomszédos Romániában egy nagyváradi férfi a kukába dobta megunt óriáskígyóit.

A helyi rendőség és a környezetvédelmi őrség helyszínre siető munkatársai akkor megállapították, hogy a három kígyó közül az egyik királypiton. Rövid nyomozás után sikerült beazonosítani a kígyók gazdáit, egy 22 éves környéken élő fiatalt. Állítása szerint azt hitte, elpusztultak, ezért dobta a kukák mellé a műanyagdobozokba zárt hüllőket. Magyarázatát nehezen hitték el a hatóságok, hiszen a két állat mozgott, ráadásul a fiatal húst is hagyott nekik a terráriumban.

Az állattartás felelősség! Sose engedd szabadon megunt kedvenced!

Ezek a példák is alátámasztják és fontos tudatosítani, hogy megunt házi kedvenceinket (legyen az a növények -, vagy az állatok országának képviselője) semmiképpen sem szabad az ember felügyelete alól kiengedni, tehát ezek az állatok felelősen nem engedhetők szabadon! Egyrészt nem tudható, hogy életben maradnak-e, továbbá a büntetőjog is világosan fogalmaz: aki gerinces állatát vagy veszélyes állatát elűzi, elhagyja vagy kiteszi, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Ezen túlmenően a kivadult állatok hazai életközösségre gyakorolt hatása sok esetben hatalmas kockázattal és beláthatatlan következményekkel jár. Tartásuk során fokozott figyelemmel kell lenni a szökés kockázatára is. Ökológiai katasztrófák (élőhelyvesztés, táplálék konkurencia, kihalás, stb.) alakultak ki ilyen felelőtlen hozzáállás következményeképpen.

Gerinces állat elűzése, elhagyása jogellenes cselekmény

Ovádi Péter emlékeztetett: élő állatot tartani rengeteg örömöt és felejthetetlen pillanatot rejt magában, de az állattartásnak vannak írott és íratlan szabályai, a gazdák felelőssége és feladata megteremteni az állat számára a legjobb körülményeket és maradéktalanul betartani a jogszabályi kötelezettségeket is.

Az állatvédelmi törvényünk szerint az állattartó köteles a jó gazda gondosságával eljárni, ez arra irányul, hogy az állat számára olyan életkörülményeket kell biztosítania, amely az annak fajára, fajtájára és nemére, korára jellemző fizikai, élettani, tenyésztési és etológiai sajátosságoknak, egészségi állapotának megfelel, tartási, takarmányozási igényeit kielégíti – emelte ki. Továbbá az állattartás nem csak időt, elszántságot, türelmet és gondoskodást igényel, hanem gondolni kell az anyagi vonzatokra is, például a takarmányozásra, a táplálásra, a váratlan állatorvosi költségekre.

Bármennyire a jó szándék vezérel valakit, sosem késő belátni, hogy az adott élethelyzetben nem tudjuk hiánytalanul vállalni az állattartással kapcsolatos teendőket! Ilyen esetekben kérjenek tanácsot szakemberektől: nemzeti parkok, állatvédő civil szervezetek munkatársaitól, akik nagy szerepet vállalnak a felelős állattartás betartatásában, ezért köszönettel tartozunk nekik – mondta el Ovádi Péter.

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Vadon élő állatok mentése: előbb informálódj, utána cselekedj!

Marci

Így fogadták a gyermekotthon kis lakói az állatokat, akik állatvédelmi foglalkozásra érkeztek hozzájuk

Eszti_mav

Lecsókolbásszal lepte meg a lövöldözőt feltartóztató Szimat kutyust az állatvédelmi miniszteri biztos

Eszti_mav