Meghalt volna ez a csillogó szemű őzgida, ha nem érkezik időben a Tüskevár! Fontos azonban tudni, hogy nem minden őzgida árva! Nagyon körültekintően járjunk el!
Csütörtökön kaptuk a hívást Zoltántól, hogy Dunvarsányban már szerdán délben látott kutyasétáltatás közben a stégnél a nádasban egy őzgidát – kezdte közösségi bejegyzését a Tüskevár Vad és Egzotikus Állatvédő Alapítvány.
Mivel olvasta a posztjainkat és tájékozódott, így tudta, hogy nem szabad azonnal összeszedni a kicsit – hangsúlyozta a Tüskevár Alapítvány. A következő napon is nagyjából ugyanott találkoztak vele, ekkor hívta fel az Alapítványt Zoltán. Mivel két asszisztensük is abban az utcában lakik, ahol a stég van, így megkérték őket, hogy délután nézzenek el arrafelé.
Egy legyengült, kullancsoktól és kullancslegyektől hemzsegő, sovány picit találtak a nádasban, így egyértelművé vált a mentés szükségessége.
Lazúr, alias Pohár azóta Ági és Berci vendégszeretetét élvezi, és természetesen pillanatok alatt belopta magát a szívükbe, azóta minden Róla szól – jegyezték meg viccesen a Tüskevár.
Mint írják, szeretnék ebben a posztban is hangsúlyozni, hogy az elárvultnak hitt őzgida a legtöbb esetben NEM az, járjatok el olyan profin, ahogyan Zoltán tette, és kérjetek tanácsot szakembertől, mielőtt cselekednétek!
– hívták fel a figyelmet!
Amennyiben szeretnél hozzjárulni Lazúr tej adagjának költségeihez, utalni az alábbi számlaszàmra tudsz:
11600006-00000000-83429521
Közlemény: Lazúr
Hívás/sms díja: 500 ft
Vigyázzunk az őzgidákra kaszáláskor! – kéri az Agrárminisztérium
A mezőgazdasági kaszálási munkák során fokozottan ügyelni kell az őzgidák és az egyéb vadászható, valamint védett fajok védelmére! – írta közösségi oldalán az Agrárminisztérium.
Mint megjegyzik, az őzek ellési ideje részben egybeesik a széna és a szilázs betakarítási időszakával, a gidák két-három hetes korukig nem mozdulnak el születési helyükről, megóvásukat segítheti a gazdák és a vadászok szoros együttműködése.
A témához kapcsolódóan, az Illancs-bácskai vadgazdálkodási tájegységben mintaprojektet indított az Agrárminisztérium Vadgazdálkodási Főosztálya, melyet a NAK és az Országos Magyar Vadászkamara Bács-Kiskun Vármegyei Területi Szervezete támogat. A program ötvözi a gidamentési feladatot vadgazdálkodási szempontú kutatással is, ugyanis a gidák egyedi azonosítójelet is kapnak, amely a későbbi nyomonkövetést is segítheti – tették hozzá.
(Forrás: Tüskevár Facebook)