Image default

Rekordszámú fehérgólya-fiókát gyűrűztek idén az állatvédők

Rekordszámú, több mint ezerháromszáz fehérgólya-fiókát gyűrűztek meg idén az állatvédők az ország 17 vármegyéjében.

A 248 településen, 443 fészekben megjelölt madárhoz még hozzáadódnak majd a menhelyekre bekerült, a közeljövőben szabadon bocsátható mentett fiókák – közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) az MTI-vel.

A szervezet 1974-es megalakulása óta koordinálja az 1908-ban megkezdett magyarországi madárgyűrűzést. Közleményük szerint a kezdetek óta része ennek a fehér gólyák fiókáinak jelölése.

A munka 2002-ben kapott nagy lendületet a Tápió-vidékről induló, a lakosság számára meghirdetett Gólya Road Show programmal. A kezdeményezés ma már fehérgólya-látványgyűrűzés néven az ország nagy részére kiterjed. A megjelölt fiókák száma 2011-ben érte el először az ezret.

A gólyák, és általában a madarak gyűrűzése teszi lehetővé az ornitológusok számára, hogy a madarak egyedi azonosítása révén tanulmányozzák viselkedésüket. A vonulás útvonalának és időzítésének, a madarak életkorának, a költőhelyválasztásnak, a költési siker, de akár a területhűség, vagy a párválasztási szokások pontosabb ismerete az állományok megvédéséhez is alapvető információ.

A fehérgólyafészkek többsége ma már az elektromos hálózat oszlopain van, így nélkülözhetetlen az áramszolgáltató vállalatok közreműködése, amelyek emelőkosaras járműveket és elektromos szakembereket biztosítanak országszerte az akció sikeres és biztonságos lebonyolításához.

Hazánk egyik legnépszerűbb madara a gólya

A fehérgólya az egyik legnépszerűbb madár Magyarországon, és az emberek szívében mélyen gyökerező szeretetet élvez. A fehér, elegáns megjelenésű madár évszázadok óta az emberi kultúrában is fontos szerepet tölt be, és a magyar néphagyományokban is gazdag története van.

A fehérgólyák rendkívüli vándormadarak, és minden tavasszal újra hazatérnek Magyarországra. A költési időszakban számos városban és faluban fészkelnek, gyakran az emberi települések közelében. A házak tetején, oszlopokon, kéményeknél épített fészküket figyelni a lakosság számára örömteli és izgalmas élmény.

A fehérgólyák magyarországi jelenléte kulturális szempontból is fontos. A népmesékben és mondákban számtalan történet található a fehérgólyákkal kapcsolatban. A madarakat gyakran hozzák összefüggésbe a szeretettel, a jó hírekkel és a szerencsével. Az esküvőkön és más ünnepi eseményeken is szívesen jelennek meg szimbolikus jelképként.

Az emberek szívesen gondoskodnak a fehérgólyákról, és sok településen fenntartanak gólyafészkeket vagy speciális platformokat a madarak számára. A költési időszakban a gólyacsaládookat figyelemmel kísérik, és lelkesen osztják meg egymással az újabb információkat a fészkelésről és a fiókák fejlődéséről.

A fehérgólyák iránti szeretet Magyarországon olyannyira erős, hogy sok településen évente gólyanapokat vagy gólyafesztiválokat szerveznek, ahol a madarakat ünneplik, és a helyi kultúrát is népszerűsítik.

A fehérgólyák a magyar táj és az emberek életének szerves részévé váltak, és a jövőben is továbbra is megőrizzük ezt a különleges kapcsolatot.

Fotó: Pixabay

KAPCSOLÓDÓ

A halál torkából, borzalmas állapotban mentették meg az áramütött mezőcsáti gólyát!

Erik

Gyerekek készítettek fészkeket a hazatérő gólyáinknak a Bükkben

Erik

Szenzációs hír: 1102 fiókát neveltek fel a fehér gólyák Békés vármegyében!

Erik