Image default

Rendíthetetlen állatvédő amazonok, volt, aki saját életét adta az állatok jogaiért

A dabasi Kossuth Zsuzsanna Szakképző Iskola állatvédelmi projektnapjának keretein belül az érdeklődő diákok meghallgathatták Szóládi Erika, angol tanárnő és elkötelezett állatvédő előadását. Az oktató olyan személyek példájával próbálta közelebb hozni az állatvédelem témáját a gyerekekhez, akik nyíltan kiálltak az állatok jogaiért a történelem során.

Az előadó tanárnő egy orángután plüssállattal a kezében nyitotta meg az órát, ami nem véletlen, hiszen két évvel ezelőtt diákjaival ellátogatott Angliában egy majomvédő központba, ahol orvvadászok elől megmentett majmok, orángutánok találhatóak. A rövid bevezetőt követően esett szó azokról az állatvédőkről, akik egész életükben az állatokért küzdöttek.

JANE GOODALL (1934- )

Jane Londonban született etológus, antropológus és primatológus, a csimpánzok szociális és családi életének legismertebb kutatója. Az etológust lovaggá is ütötték Angliában kiemelkedő szakmai tevékenységéért.

Jane-nek nagy szerepe volt a csimpánzok egyéni és szociális viselkedésének feltárásában. Egyik fontos megfigyelés a csimpánzok eszközhasználatára irányul, amit a termeszektől elszaporodott vidéken figyelt meg. Jane munkájának fontos jellemzője, hogy az állatokat nem számok segítségével tartotta, tartja számon, ahogy az a megfigyelések kezdetének idején elfogadott volt, hanem elnevezte a példányokat. 

Dr. Jane Goodall a mai napig járja a világot – évente háromszáz napot utazik -, és előadásokat tart, hogy minél több emberben tudatosítsa, a választás és a világon való változtatás joga mindenkinek megadatott. Törekvései sikerrel zárulnak, az egykor kihalt, kopárrá vált területek sok helyütt mára újra erdőkként pompáznak, ahová visszavezethetik a csimpánzokat.

Az elismert kutató a következőféleképpen elmélkedett az emberek és állatok kapcsolatáról:

„Amikor elfogadjuk, hogy még a kevésbé fejlett aggyal rendelkezők is éreznek fájdalmat, új megvilágításban kezdjük majd átgondolni a többi állathoz fűződő kapcsolatunkat. Nem csak alázatosak leszünk, hanem szégyenkezni is fogunk, mivel nemtörődömségünk és tudatlanságunk oly sok kegyetlenséget okozott.”

DIAN FOSSEY (1932-1985)

„Ha rájössz, mennyit ér minden egyes élet, kevésbé fogsz a múlton merengeni, és jobban foglalkoztat majd a jövő fenntartása.”

Dian, amerikai etológus 18 éven keresztül tanulmányozta a hegyi gorillák viselkedését. A hegyi erdőkben ölték meg, mert az akkori felfogás szerint sértette az orvvadászok és turisztikai érdekek képviselőit.

Az elkötelezett kutató a lehető legközelebbről szerette volna vizsgálni a gorillákat, ezért a ruandai hegyekben élt egy kunyhóban. Hatalmas fordulat következett be a karrierjében, amikor sikerült lencsevégre kapnia azt a pillanatot, amikor egy gorilla megérintette a kezét, ezzel jelezvén, hogy „befogadták” a családba. Dian harcos amazonként emelte fel hangját nemcsak a gorillák, hanem az összes állat védelmében. Szívéhez legközelebb egy Digit nevű gorilla állt, akinek egész életét egész pici korától végigkísérte. Rendkívül megviselte, mikor kedvencét orvvadászok megölték, emlékére hozta létre a Digit Alapítványt.

Dian abban a temetőben lett eltemetve, melyet még ő hozott létre elhunyt gorilla barátai számára.

BRIGITTE BARDOT (1934- )

Brigitte Bardot-t senkinek nem kell bemutatni, hiszen a mozivászonról ismerős lehet mindenki számára a francia színésznő, az azonban kevésbé tudott róla, hogy elszánt állatvédő, aki a mai napig, idős kora ellenére küzd az állatok jogaiért.

Brigitte nem szokványos módon indította állatvédő tevékenységét: felszólalt a bébifókák leölése ellen. A színésznő elmondása szerint gyermekkora óta vannak állatai, úgy véli, hogy az állatok szeretete mentette meg, ha mélyponton volt, és állatvédőként ezt szeretné viszonozni.

1986-ban létrehozta a Brigitte Bardot Állatvédő Alapítványt, amelynek ma is fáradhatatlan aktivistája, már több mint negyven dolgozójuk van. Az állatok védelmében nem ismer lehetetlent, tömegeket mozgósított a bikaviadalok ellen, eutanáziától mentett meg elefántokat, tiltakozott az amerikai medve- és a japán bálnavadászat, a bukaresti kóbor kutyák lemészárlása ellen. Brigitte kíméletlenül bírál politikusokat és pályatársakat egyaránt, sőt, elmondása szerint csodálja Catherine Deneuve-öt, azonban a tény, hogy bundát hord, teljes mértékben visszatetsző számára.

„A fiatalságomat és bájomat a férfiaknak adtam, de most a bölcsességemet és tapasztalataimat az állatoknak szentelem” – vallja a rendíthetetlen állatvédő.

(Fotók: NHPA/Superstock, explorerwandatours.com, Michael Cox, Michel Gunther, Jack Garofalo)

magyarallatvedelem.hu

KAPCSOLÓDÓ

Hogyan maradnak a hatalmas madárrajok olyan szoros formációkban?

Eszti_mav

Testével védelmezte elütött társát a hűséges kutya

Marci

Az ember és az ősi vadászkutya egymástól szerezhetett élelmet

magyarallatvedo