Harminckilenc fiókát nevelnek a baranyai rétisasok – osztotta meg az örömhírt a Mohácsi Újság hírportál oldalán.
Az őszi-téli időszakban kilenc rétisasfészek semmisült meg nagyrészt a fák kidőlése miatt. A rétisasok fészeképítési kedve azonban ellensúlyozta ezt a veszteséget, összesen 13 új fészket sikerült megtalálni Baranyában, közölte a madártani egyesület vármegyei csoportja.
A mohacsiujsag.hu hívta fel rá a figyelmet, hogy ezek közül az egyik már februárban „leesett” (véleményük szerint emberi beavatkozás következtében, de ez nem bizonyítható), de a váltófészkekkel együtt még így is 80 fészek szerepel a nyilvántartásunkban.
Az állomány 4 párral nőtt a tavalyihoz képest, és idén már 56 pár fészkelését kísérhettük figyelemmel.
A fészket foglaló sasok közül ténylegesen 41 pár költött, míg 15 pár esetében nem történt tojásrakás. A költési siker a közepesnél kicsit gyengébbnek mondható. Az eredményesen költő 24 pár összesen 39 fiókát nevelt fel, míg 17 pár költése meghiúsult. A szülőmadarak 9 esetben 1 fiókát, 15 esetben 2 fiókát reptettek ki.
A fészkelőhelyek megsemmisülése két esetben bizonyíthatóan a fakitermelés miatt történt, ezért felmerült az erdőgazdálkodók felelőssége. A természetvédelmi hatóságot kérték a történtek kivizsgálására.
A rétisas a legnagyobb európai sas-féle. Kontinensünk állománya élőhelyeinek elvesztése és a mérgezések miatt a ’70-es években kritikus pontot ért el. Hazai populációja azóta folyamatosan nő. A rétisas a zavarásra és a környezet állapotára érzékeny faj, védelme ezért a magyar természetvédelem kiemelt feladata. A hazai párok egész évben a fészek környékén tartózkodnak, a fiatalok pedig kóborolnak. Évente 500-700 rétisas érkezik hozzánk a Baltikumból a tél folyamán, ezek áttelelését a madarak etetésével segíthetjük.
Rétisas fiókákról bővebben itt olvashat.
(Forrás: mohacsiujsag/MME, Fotó: DINP)
Magyar Állatvédelem