„Élete fogásának”” nevezte egy halász a Belfast-i Loughban kifogott rendkívül ritka kék homárt – írta meg a BBC.
A 28 éves Stuart Brown azt mondta, hogy a színes rák felfedezése „mindenkit meglepett”. A rákot egy edényből fogták ki, amely a Blackhead világítótorony közelében volt a vízben, a tó északi partján. Brown elengedte a homárt, miután lefényképezte, mivel éppen a megengedett méret alatt volt.
„Még mindig kint van valahol a tóban, és olyan boldogan úszkál, amennyire csak lehet. Remélhetőleg, ha valaki más is kifogja, ő is visszaengedi” – mondta.
A különleges zsákmánnyal kapcsolatban elmondta, hogy a csónakja 15-18 méteres vízben volt, amikor felhúzta az edényt. „Lecsúsztattam az edényt a legénység emberéhez, aki kiemelte, és ő megjegyezte: „Ez nagyon kék”. „Ránéztem, és azt mondtam: ‘Igen, nem probléma’. De aztán újra ránéztem, és azt mondtam: ‘Ez túl kék’.
„Vannak olyan homárok odakint, amelyek nem néznek ki normálisan, kicsit barnábbak vagy pirosabbak, vagy valami más van velük, de semmi extrém.” – mondta.
„Megnéztem a Google-ben, hogy milyen ritka, és egy a kétmillióhoz az esélye, hogy kifogjuk” – mondta a Press Associationnek Brown, aki 11 éves kora óta horgászik, és egy County Down-i tengeri herkentyűk nagykereskedő vállalkozás részvényese.
A homárok többsége egyébként sötétbarna színű, de előfordulnak más furcsa árnyalatok is, például narancssárga, vörös és sárga színűek. A szokatlan színeződések a tudósok szerint rendellenes genetika következményei. A genetikai eltérés okozhatja, hogy egyes homárok több fehérjét termelnek egy bizonyos fehérjéből, mint mások. A kék homárok olyan ritkák, hogy egyes tengerbiológusok becslése szerint egy a kétmillióhoz az esélye annak, hogy kifogunk egyet.
(Forrás ás fotók: BBC)
Magyar Állatvédelem