Ritka vendég, egy fakó rétihéja szelte az eget az Dévaványai-Ecsegi puszták felett. A különleges ragadozómadárral nagyon ritkán találkozhatunk, ugyanis csak átvonul hazánkon.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa november első hetében egy meglehetősen későn vonuló felnőtt hím fakó rétihéját figyelt meg a Dévaványai-Ecsegi puszták felett – számolt be a különleges találkozásról a nemzeti park.
Barna, hamvas, kékes és fakó – ezzel a négy rétihéja fajjal találkozhatunk Magyarországon. A barna és a hamvas rétihéják költenek is itt, a kékes rétihéják telelni járnak hozzánk, a fakó rétihéják pedig csak átvonulnak felettünk. A négy faj közül az utóbbiakat láthatjuk a legritkábban, és többnyire csak a Tiszántúlon, mivel itt van egy vonulási útvonaluk.
A fotó illusztráció, készítette: Őze Péter
A fakó rétihéják tavasszal március-áprilisban, ősszel pedig augusztus- és október között vonulnak át a Dél-Tiszántúlon. Leggyakrabban magányosan, egyedül szelik az égboltot. A Dévaványai-Ecsegi pusztákon megfigyelt példány valószínűleg két ok miatt vonult ilyen későn. Egyrészt, mert hosszúra nyúlt a kellemes, meleg idő, másrészt, mert a pocokgradációnak köszönhetően bőségesen talál magának táplálékot.
Ezek a ragadozó madarak a Szaharától délre eső Száhel-övezetben töltik a telet, onnan tartanak majd az ázsiai sztyeppéken található fészkelőhelyeik felé.
Tavasszal is beszámoltunk árkezésükkor. Mint megírtuk, egy fakó rétihéját figyeltek meg a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai április 5-én, a Csanádi puszták felett, Csanádalberti határában. Az akkori, idei első, megfigyelt példány alacsonyan és magányosan repült, ahogyan ez a fakó rétihéjákra általában jellemző.
(Forrás: KMNPI, A fotó illusztráció, készítette: Őze Péter, Flickr)
Magyar Állatvédelem