Újabb kéktorkú arával gyarapodott a debreceni állatkert. A rendkívül ritka, kihalás szélén álló papagájfaj hím egyede a csehországi Usti nad Labem-i állatkertből, az Európai Fajmegőrzési Tenyészprogram keretében érkezett a Nagyerdőbe – tájékoztat az MTI-t.
A Zoo Debrecent magában foglaló Nagyerdei Kultúrpark felidézi, tavaly áprilisban a súlyosan veszélyeztetett arafaj két tojójával, Bogyóval és Babócával bővült a debreceni papagájgyűjtemény.
A hím egyed érkezésével pedig a szakembereknek sikerült egy tenyészcsapatot összeállítaniuk.
A Bolívia északi részének trópusi és szubtrópusi esőerdőiben endemikus kéktorkú ara (Ara glaucogularis) közeli rokona a jól ismert kék-sárga arának, amelytől legkönnyebben jellegzetes kék torokfoltja alapján különböztethető meg.
A kéktorkú ara a világ egyik legritkább papagájfaja, mindössze 79 állatkertben látható.
Az élőhelyéül szolgáló erdők irtása és az illegális állatkereskedelem következtében a fajnak immár mindössze 200-300 példánya él a természetben. Emiatt súlyosan veszélyeztetett besorolással szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös listáján. A 19. század végén kipusztult kubai ara után a kéktorkú lehet a következő arafaj, amely teljesen eltűnik eredeti élőhelyéről. Emiatt fontos a megőrzését szolgáló nemzetközi tenyészprogramok sikere, amelyhez a szakemberek reményei szerint a debreceni állatkert is hozzájárul majd.
Kéktorkú ara
Testhossza 85 centiméter, szárnyfesztávolsága 90-100 centiméter, testtömege 600-800 gramm,[6] csőre 5,5 centiméter hosszú. Homloka, feje teteje és háti felülete zöldeskék, hasi felülete sötétebb, inkább narancssárga árnyalatú. Pofafoltja valamivel kisebb, dísztollacskái jóval vastagabbak, mélyzöld színűek. Toroksávja szélesebb, kék színű és karéjalakban a fültájékig terjed. Többnyire párban, vagy kis csapatokban fordul elő, lehetőleg vízközelben. Tápláléka a pálmafák ragacsos, édes termése, és egyéb gyümölcsök, magvak, bogyók, virágok, rovarok és azok lárvái. A fajmegmentési programnak köszönhetően állatkertekben tudják szaporítani a ritka fajt, jelenleg Európában nagyjából 160 egyed él az állatkertek nemzetközi nyilvántartása szerint. Magyarországon a Szegedi Vadasparkban látható először a kéktorkú ara állatkertben, 2014 tavasza óta. Ebben az intézményben sikerült Magyarországon először szaporítani is ezt a ritka papagájfajt, mivel 2022 tavaszán, amikor kettő fiókát sikerült felnevelni az állatkertben.
MTI – Magyar Állatvédelem