Image default

Sarki búvárt mentettek a Bükki Nemzeti Park munkatársai

Olyan madarat mentettek a Bükki Nemzeti Park munkatársai, amivel eddig még nem volt dolguk. A sarki búvárt a városi környezet zavarhatta meg. Leszállt az aszfaltra, de újra felszállni már nem volt képes.

A csillogó aszfaltot nézhette víznek

Hétfőn a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának segítségét kérte Verpelét polgármestere. A város egyik udvarán egy vízimadarat találtak, ami nem tudott fölszállni. A Természetvédelmi Őrszolgálat Mátrai Csoportja a helyszínen megállapította, hogy egy ritka, téli madárvendégről van szó: a sarki búvárról. Ez a faj országunkban szórványos átvonuló, leginkább a Dunán, a Balatonon, a Tisza-tavon és a Bükkalja vizein figyelhetjük meg október és május között.

A nemzeti park elmondása szerint igazgatóságuk egri mentőállomásának még nem volt ilyen madárfaj a vendége, ami szerencsére rövid megfigyelés után szabadon távozhatott. Feltételezésük szerint a madár vonulás közben vízfelületnek érzékelhette a csillogó aszfaltot, ezért szállt le rá. Továbbállni viszont már nem tudott, mert ezek a madarak csak a vízről tudnak felszállni.

Szerencsére a búvár kisebb horzsolásokkal megúszta a kalandot, szerdán pedig a Bükki Nemzeti Park területén el is engedték.

A sarki búvárról

A Gavia arctica, vagy más néven a sarki búvár egy hosszú nyakú, hegyes csőrű, kiváló úszóképességű madár. Különleges képességük, hogy hatalmas mélységekre le tudnak merülni, akár

több mint hatvan méterre is lemehetnek és akár két percig is a víz alatt tudnak maradni.

A fészkelésükhöz általában csoportosan alkotnak kolóniákat a part menti sziklás területeken. A tojásaikat a földre rakják, és a fiókák a szülők gondoskodásával nevelkednek. A madarak rendkívül jól alkalmazkodnak a hideg éghajlathoz, és a folyamatosan változó tengeri környezethez.

Magyar Állatvédelem, fotók: e-bird

KAPCSOLÓDÓ

Drakula-papagáj olyan mint egy igazi horrorfilm kelléke, de szinte csak fügét eszik

magyarallatvedo

Énekes madarak változatos seregének lágy dallama száll a marosi erdőkben

Erik

Szegeden is fecskefészkeket vertek le

magyarallatvedo