Image default

Sikeresen költöttek a fekete gólyák a Kis-Sárréten

Sikeresen költöttek a fekete gólyák a Kis-Sárréten! Az egyik legstabilabb költőhelye a Nagygyanté határában található Díszerdő, ahol tipikus élőhelyén, az erdőszéli öreg tölgyfák egyikén, annak kinyúló, vastag ágán már tíz éve rendszeresen költ.

A fekete gólya az öreg erdők egyik ritka fészkelője, amely a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületének idősebb erdőfoltjaiban is rendszeresen költ – írja a Körös-Maros Nemzeti Park cikkében.

Mint megjegyzik, egyik legstabilabb költőhelye a Nagygyanté határában található Díszerdő, ahol tipikus élőhelyén, az erdőszéli öreg tölgyfák egyikén, annak kinyúló, vastag ágán már tíz éve rendszeresen költ. A fészek különlegessége, hogy a földfelszíntől mindössze 2-2,5 méteres magasságban található. Ez pedig a fekete gólyáknál ritkaságnak számít.

A ragadozó madaraktól eltérően a fekete gólya fészkét nem a magas lombkoronában, ágvillában helyezi el. Helyette a fészeképítésre alkalmas vastag, oldalsó ágakat keresi. Megtelepedéséhez három tényezőre van szükség: öreg fákra, viszonylag nyílt, ligetes területre, és ami a legfontosabb, zavartalanságra.

Igen érzékeny madár. Már a fészekfoglalás, vagy később a kotlás idején is nehezen tűri, ha a fészek közelében megzavarják. Ilyenkor akár a költés is meghiúsulhat. Ezért fontos biztosítani, hogy a legérzékenyebb időszakban – március közepétől május végéig – lehetőleg semmiféle emberi zavarás ne legyen a költőhely közelében – jegyezték meg.

A geszti Tisza-kastély parkban is fészkelnek

Az előzően elmondottakat megcáfolva egy pár fekete gólya idén két fiókát nevel a geszti Tisza-kastély parkjában, a látogatók, vendégek nagy örömére. Az előzményhez tartozik, hogy a tavalyi évben a park felújításának megkezdése után került elő a fészkük, a kastélytól 80-100 méterre. A madarak az idén is megjelentek és sikeresen költöttek. Annak ellenére, hogy a megújult, immár régi fényét idéző parkban sétautak vezetnek a fák alatt, a közelben pedig játszóterek várják a gyermekeket. Kíváncsian várjuk, az emberi jelenlét ellenére kitartanak-e később is költőhelyükön – jegyezte meg a Nemzeti Park.

Lombhullás után, a téli hónapokban a természetvédelmi őrszolgálat munkatársai rendszeresen bejárják a potenciális erdőrészleteket, mert ilyenkor könnyebben szem elé kerülnek a fészkek, mint a vegetációs időszakban. Mint írják, szeptemberben népesebb, akár 10-15 példányos fekete gólya csapatokkal is találkozhatunk. Főként a frissen lecsapolt halastavak medrében. Ők azonban a tőlünk északabbra költő állományokból érkeznek, s ebben az időszakban vonulásra gyülekeznek nálunk.

(Forrás: KMNPI, Fotók: illusztráció

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Északi vendég: jegesréce bukkant fel a Begécsi-halastavakon

Viki

Daruszántások nyomában – akár madarak is képesek átalakítani az ökoszisztémát

Viki

Fiatal levelibékák népesítették be a Kis-Sárrét rétjeit

Viki