Image default

Süvöltők díszitik a marosi erőket Karácsonykor

Süvöltők díszitik a marosi erőket Karácsonykor. Gyönyörű madaraink legtöbbször csapatosan, a kőrisfákon csipegetik a terméseket. 

A Körös-Maros Nemzeti Park Maros-ártér részterületét járva, a hullámtéri erdőkben jó eséllyel találkozhatunk színpompás, téli madárvendégeinkkel, a süvöltőkkel. Legtöbbször csapatosan, a kőrisfákon csipegetik a terméseket – írja a nemzeti park.

Fenyőrigók, fenyőpintyek, csonttollúak, süvöltők… csupa olyan madárfaj, melyek északi tájakon költenek, és az ottani kemény téli időjárás elől a Kárpát-medencébe húzódnak telelni. Legszínpompásabb képviselőjük a süvöltő, mellyel a téli időszakban nagy valószínűséggel találkozhatunk a Maros-menti ártéri erdőkben.

Ezeknek az impozáns madaraknak a hímjei fekete sapkát viselnek, hátuk hamuszürke, szárnyuk és farkuk fényes fekete, hasuk pedig élénkvörös. Igazán megkapó látvány, ahogyan a zúzmarától fehérlő faágakon keresgélnek. Olyanok, mintha csak színes, karácsonyi díszek lennének a fákon. A tojó süvöltők hasonló mintázattal rendelkeznek, de hátuk és hasuk halvány barna árnyalatú.

Táplálékuk jó része növényi eredetű. Rövid, vaskos, kúp alakú csőrük a kemény magvak fogyasztására igazán alkalmas. A nálunk telelő példányok általában kisebb csapatokban járnak, és előszeretettel fogyasztják a kőrisfélék terméseit, így a kőrises erdőkben találkozhatunk velük legnagyobb valószínűséggel. Ha szerencsénk van, akár a kerti madáretetőnkön is megfigyelhetjük őket.

A süvöltők testhossza 15 cm, testtömege 25 gramm, szárnyfesztávolsága 25 cm. Évente két alkalommal költenek, az első költésre májusban, a másodikra június-júliusban kerül sor. Hazánkban csak nagyon ritkán fészkel, fészkét fenyőkre, vagy más örökzöldekre építi, oly módon, hogy a fészket minden irányból védjék a hajtások.

A vékony, száraz ágakból, kevés mohából és zuzmóból, lágyszárú növények gyökeréből épült, néha szőrrel bélelt fészket a tojó egyedül építi. A fészekalj általában 5-6 tojásból áll, melyeket a tojó naponta rak le. A tojásokon csak a tojó kotlik, miközben a hím eteti.

(Forrás: KMNPI, Fotó: Pixabay.com)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Megszületett az első pirók bikaborjú

magyarallatvedo

Te is hozzájárulhatsz a baglyok sikeres költéséhez

Marci

Daruszántások nyomában – akár madarak is képesek átalakítani az ökoszisztémát

Viki