Teljesen meggyógyult és visszanyerte szabadságát a Kőszeg mellett légpuskával meglőtt fehér gólya!
Teljesen felépült, így szélnek ereszthették a két hónappal ezelőtt Kőszegen meglőtt fiatal fehér gólyát – osztotta meg az örömhírt az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság.
Az esetet követően a Chernel-kerti Mentőközpontban gondozott állat szerencsére hamar erőre kapott, mostanra a combját ért találat következtében kialakult bicegés is rendbe jött, így a legjobbnak láttuk szabadon engedni egy táplálékban bővelkedő élőhelyen – tette hozzá a Nemzeti Park.
Így számoltunk be a szomorú esetről korábban
Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatósága közleményében számolt be egy megdöbbentő esetről, amely során ismeretlen tettes légfegyverrel meglőtt egy fiatal fehér gólyát a Kőszegen található Chernel-kertben működő Madárvédelmi Mentőközpontban. Az eset természetkárosítás alapos gyanúját veti fel, ezért az igazgatóság büntetőfeljelentést tett.
2024. június 26-án a mentőközpont madárgondozói észrevették, hogy az egyik fiatal fehér gólya, amely idén tavasszal kelt ki a tojásból sérült szülők fiókájaként, nem tud lábra állni. A madarat azonnal a szombathelyi Noé Állatklinikára szállították. Ahol a röntgenfelvétel kimutatta, hogy egy lövedék fúródott a combjába. Az orvosi vizsgálat megerősítette, hogy a madarat légpuskával lőtték meg.
Az ellátást követően a gólya visszakerült a mentőközpontba, ahol jelenleg lábadozik.
Az érintett gólya „HFRF” egyedi jelzéssel ellátott színes gyűrűt visel, amely alapján azonosítani tudták. A madár a Chernel-kertben költő, sérült, önálló életre alkalmatlan szülőmadarak fiókája. Ő az utóbbi napokban már kijárt a környező területekre táplálkozni.
Az állatorvosi szakvélemény szerint a lövedék alulról érte a madarat, ami arra utal, hogy egy háztetőn pihenve, az alatta lévő udvarról lőtték meg. A fiatal madarak gyakran használnak háztetőket pihenőhelyül, mivel a fejletlen repülőizmaik miatt nagyobb távolságokat csak több pihenővel tudnak megtenni.
Az igazgatóság hangsúlyozza, hogy
a bűncselekmény nemcsak jogi, hanem erkölcsi szempontból is súlyos.
A meglőtt gólya szülei sérült madarak, akik önállóan nem képesek az életben maradásra, fészekrakásra vagy fiókanevelésre. Csak a mentőközpont speciális körülményei és a madárgondozók folyamatos segítő munkája révén sikerülhetett nekik fiókát nevelni. Az ismeretlen tettes tehát nemcsak egy fokozottan védett madár életét veszélyeztette, hanem természetvédők és madarak közös munkájának eredményét is.
Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatósága elkötelezetten dolgozik azon, hogy az ilyen és hasonló eseteket megelőzze, és felhívja a lakosság figyelmét a természetvédelem fontosságára. Arra kérik a lakosságot, hogy amennyiben bármilyen információval rendelkeznek az esettel kapcsolatban, jelentkezzenek a hatóságoknál.
(Forrás: Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság)