Image default

Színpompás szalakótákat gyűrűztek a Bükki Nemzeti Parkban!

Színpompás szalakótákat gyűrűztek a Bükki Nemzeti Parkban! A Bükkalján először 2003-ban dokumentáltuk a szalakóta költését (Tardon), a Száraztó-dűlőben.

Több mint 60 érdeklődő látogatott el hétvégi rövid túránkra a Sándor-völgybe Tardon, melynek célja a fokozottan védett szalakóták (Coracias garrulus) védelmével való megismerkedés volt – közölte a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság.


Mint írták, a Bükkalján először 2003-ban dokumentáltuk a szalakóta költését (Tardon), a Száraztó-dűlőben. Ekkor egy füleskuvikok (Otus scops) számára kihelyezett odúban, gyepterületen költött az első pár. Ezután indult el az intenzív odúkihelyezés, melynek következtében a szalakóták száma napjainkra meghaladta az 50 párt ezen a területen! Ezt a hozzájuk közel álló témát igyekezték 2 túravezető segítségével, valamint az MME – Magyar Madártani Egyesületet képviselve Szitta Tamás felkérésével bemutatni az érdeklődők számára, sok-sok információval színesítve.

Örömmel számoltak be róla, hogy a túra során egy odút közösen ellenőriztek le, ahol a fiókák még kicsik voltak a gyűrűzéshez, azonban egy másik fészekalj már elég nagy volt ahhoz, hogy ezt a vizsgálati módszert bemutathassák.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén 1960-tól napjainkig kb. 7000 szalakóta kapott gyűrűt.

Ezen eljárás segítségével tudják többek közt, hogy erősen területhű madár, valamint hogy a legidősebb jelölt egyedek közülük 9 évesek. A fajvédelmi tevékenység jelenlegi szakaszában arra helyezik a hangsúlyt, hogy a meglévő odú-állományt fenn tudjuk tartani és biztosított legyen az évről-évre történő szisztematikus ellenőrzés és adatgyűjtés.

(Forrás: BNPI, Hák Flóra, Kleszó András, Fotók: Kleszó Kökény Lenke, Kleszó Kartal András, Horváth Ákos, Szitta Tamás)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Teljesen felépült és visszanyerte szabadságát az autógázolt egerészölyv

Erik

Kirepültek az egyetlen egri gólyapár fiókái

Erik

Szenzációs hír: újra költ a szalakóta a Dél-Mezőföldön!

Erik