Image default

Így működik a szaporító-biznisz Angliában

A Mirror nyomozása szerint a szaporítók a tenyésztőket arra bátorítják, hogy erős kutyákból “szörnyetegeket” csináljanak, így 250 000 fontot (cca. 120 millió Ft) kereshetnek.

A kutyatámadások miatti halálesetek száma az elmúlt 15 évben megduplázódott, és idén már kilenc ember vesztette életét, ami a leghalálosabb év az első átfogó nyilvántartások 1980-as kezdete óta. Az idén megöltek között négy gyerek volt, és további négy halálesetben amerikai XL bully-k is érintettek.

 

Becslések szerint jelenleg 12 millió kutya él az Egyesült Királyságban – kétmillióval több, mint a zárás előtt. Az RSPCA* “komoly aggodalmakkal” a jóléti problémák “cunamija” miatt cselekvésre szólít fel.

*RSCPA – Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals egy Angliában és Walesben működő jótékonysági szervezet, amely az állatok jólétét támogatja

Hármas csapásra figyelmeztetnek: a bűnöző szaporítók előretörésére, a kutyákat hajléktalanná tevő megélhetési válságra és a járvány miatt fellépő viselkedési problémákra.

Ian Briggs, az RSPCA különleges műveleti egységének megbízott vezetője elmondta, hogy fél attól, ami ezután következik és aggódik a kutyák és az emberek jólétéért. Szerinte a bűnözői bandák – minden bizonnyal az XL Bully piac körül – nyilvánvalóan lehetőséget láttak arra, hogy hatalmas összegű készpénzre tegyenek szert.

Törvényen kívűli a szaporító

“Az engedélyezési szabályokon kívül működnek. Ha egy kiskutyáért 2000 és 5000 font (1-2,5 MFt) közötti összeget kell fizetni, és egy kutyából négy kölyköt lehet kihozni, az rengeteg pénz. Több százezer fontot keresnek. De nem csak az XL Bully-król van szó, hanem a nagy értékű franciákról is. Az egész arról szól, hogy hatalmas profitot termeljenek. De ha egy XL-es Bullyval ha megharaptatnak, akkor valószínűleg komoly sérüléseket szenvedsz. Jelenleg sok nagy fajta van divatban, mint például ezek a kaukázusi juhászkutyák. Nagy, erős kutyák, amelyek vonzóak bizonyos emberek számára. Ez bizonyos embereket vonz a szaporító piacra, akik korábban nem voltak ott, mert látják, hogy mennyi pénzt lehet keresni.”

Több finanszírozást kérnek, hogy a helyi hatóságok érvényt tudjanak szerezni az engedélyezési törvényeknek, amelyek alapján a rossz tenyésztők akár hat hónap börtönbüntetést is kaphatnak.

A kétségbeesett szaporítók egyre több beteg kutyát dobnak piacra, hogy ne veszítsenek több pénzt, és olyan betegségeket terjesztenek országszerte, mint a parvovírus és a szopornyica.

A Mirror nyomozása szerint az XL American Bully kölyökkutyák, amelyek közül sokan az engedélyezési törvényeken kívül tenyésztettek, akár 5000 fontot (~2,5MFt) is elkérnek. A tulajdonosok ugyanennyit kérnek a fedeztetésért.

A kutyatenyésztési őrület hatására megjelentek a kisállat-“termékenységi klinikák” is, amelyek képzést kínálnak arról, hogyan válhat valaki otthon, saját kezűleg tenyésztővé. A kutyasperma külföldről és belföldről érkezik, a mesterséges megtermékenyítéshez (AI) szükséges készleteket pedig postán küldik. Illegális fülnyírást is kínálnak az interneten a szaporítók, hogy az XL Bully kutyának amerikai “kinézetet” adjanak.

Egy bandát nemrégiben börtönbe zártak, miután a fülnyírás után félkómás állapotban találták meg a kiskutyákat.

“Az úgynevezett “házi tenyésztők”, akik a járvány idején bukkantak fel, kölyökkutyát kölyökkutyáért gyártanak, és ezreket számláznak ki vele, valódi tudás nélkül” – mondta Briggs.

“Középkori körülmények között élnek. Minden a pénzről szól, ezért a lehető legkevesebbet teszik bele abba, hogy megtartsák azt a kutyát. Vannak olyan tenyészszukák, akiket sötétben tartanak, vagy a saját ürülékükben élnek. Pontosan olyanok, mint egy tojótyúk, nincs életminőség, ez borzalmas. Alapvetően ezek az emberek kihasználják az állatokat és a vevőt anyagi haszonszerzés céljából. Ezek az emberek nem törődnek a rájuk bízott állatokkal.

Bill Lambert, a Kennel Club egészségügyi, állatjóléti és tenyésztői szolgálatának vezetője egyetértett azzal, hogy a járvány miatt felmentek az árak, és ez több embert ösztönzött a szaprításra.

A közösségi média is szerepet játszik a szaporításban

A YouTube-on és a közösségi médiában a tenyésztők tippeket cserélnek az XL American Bully üzletről és arról, hogyan “marketingeljék” a “falkájukat”. Az egyik videóban azt mondják, hogy az Egyesült Királyság “szétzúzza” az XL bully piacot, és már nyolc hetes korban fiatalabb kölyköket lehet kapni. A leendő kutyatenyésztőknek elmondják, hogy “hogyan lehet 100 milliós haszonra szert tenni az amerikai bully kanokkal”.

Egy szaporító elmondta: “Már több mint egy éve benne vagyunk a bully játékban, és van egy kis tudásunk, amivel eligazíthatjuk és segíthetünk az úton, hogy szörnyeket neveljen.” A segítője, hozzátette: “Az első lépés a megfelelő kan kiválasztása, ahhoz, hogy tudd mit vásárolsz, kutatásokat kell végezz. A kutyát a Bully fajtastandard szerint kell tartani, ami “széles, izmos, tömbfejű.”

“Ha 10 ezer dollárt költesz a kutyára … kit érdekel, ha senki sem tudja, ki a kutyád. Olyan világban élünk, ahol minden a státuszról szól”.

Az XL Bully-k a Brachycephalic nevű fajták egy csoportjába tartoznak, amelyekről szintén ismert, hogy légzési problémákkal küzdenek. De ennek ellenére az idei forró nyár, hónapok alatt rendszeresen tartottak “találkozókat” és “összejöveteleket”.

A tenyésztők a helyi parkokba érkeztek, hogy megmutassák ziháló XL bully alomkutyáikat, gazdáik pedig pólókat viseltek, amelyeken a “kennel” neve szerepelt az Instagram-adataik mellett.

Egy másik filmben egy tenyésztő a kis XL Bully kölykökkel dicsekszik, és megmutatja őket, amint betonlépcsőkön futnak felfelé, amit a kutyaszakértők nem tanácsolnak, mert az ízületeik károsodhatnak.

Az állatorvosok aggódnak az ilyen kutyák jóléte miatt 

Dr. Justine Shotton, a Brit Állatorvosi Kamara (BVA) elnöke elmondta, számos olyan problémájuk van a bullyknak, ami miatt nagyon aggódunk, elsősorban a légzéssel kapcsolatban, hogy nem tudnak lélegezni, és a hőségben vagy a testmozgás során küzdenek. De a kölyökkutyák mérete és az anyukához viszonyított feje is olyan mértékű, hogy sokuknak császármetszésre van szükségük.”

Az állatorvosok arról számoltak be, hogy egyre több “megkérdőjelezhető forrásból” származó kölyökkutyát látnak, ahogy Dr. Shotton hozzátette: “sajnos vannak gátlástalan tenyésztők, akik a kinézetet vagy a pénzt a jólét elé helyezik”.

A közösségi médiában illegális fülvágást is kínálnak, hogy “amerikai kinézetű” XL Bully kutyát kapjanak, ami miatt egyes kutyák megijednek az esőtől, mert nincs védelmük.

Caroline Allen, az RSPCA vezető állatorvosa azt mondta: “A fülnyírásnak egyáltalán nincs pozitív hatása magára a kutyára, és pusztán “kozmetikai” okokból végzik. Valaki egyfajta “kemény” kinézetet szeretne a kutyájának. Sajnos ez egy olyan trend, amely annak ellenére, hogy illegális, úgy tűnik, egyre népszerűbb”.

Mirror – Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Életét áldozta a kutyájáért egy 19 éves fiatal, vízbe esett kutyája után ugrott

magyarallatvedo

Elszökött a kutyája, ezért a nő leszúrta és kishíján a barátját is – na mire ítélték?

magyarallatvedo

Megdobáltak és egy gyereklapáttal vertek agyon egy sirályt

magyarallatvedo