Image default

Szerencsére jól van és Afrikában telel az ismert kanalasgém!

Szerencsére jól van és Afrikában telel az ismert kanalasgém! 

Több hónapnyi kihagyást követően, ismét érkeztek adatok az egyik jeladós kanalasgémről. Ez azért is örvendetes hír, mert utoljára négy hónappal ezelőtt, Szicíliából küldött jelet a GPS-készüléke – írja a Kiskunsági Nemzeti Park honlapján.

A J278-as tojó kanalasgémet 2018 márciusában a Csaj-tavon fogták be, majd jeladóval látták el.

A befogás idején ez a madár már biztosan több mint, négyéves volt, jelenleg legalább tízéves lehet.

A madár őszi vonulását eddig hat, a tavaszit pedig öt alkalommal követték végig a szakemberek. Tunéziában a hat telelési szezonban mindig Djaziret Kneiss térségében táplálkozott, ahogy most is innen küldött jeleket. Fészkeléskor a Csongrád-Csanád vármegyében lévő, Felgyőhöz közel eső nádasokat használja évről évre.

A területen a kanalasgémek fészkeléséről korábban nem volt tudomásuk a Kiskunsági Nemzeti Park ornitológusainak, így ennek a kolóniának a megtalálása a jeladózásnak köszönhető. A gémtelep felfedezését követően már hatékony természetvédelmi intézkedéseket is lehet tenni a kolónia megóvásának az érdekében.

A kanalasgémek magyarországi állománya 550–900 pár közé tehető az elmúlt évek adatai alapján. A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság eddig 17 kanalasgémet látott el jeladóval.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy az egyes példányok személyiségükben és viselkedésükben is jelentősen különbözhetnek egymástól: vannak, amelyek felfedező típusok, és az Alföldön nagyobb területet bejárnak, míg más példányok egész szezonban inkább egy-egy szűk területen mozognak, amelyet kiválóan és mélyre hatóan ismernek.

(Forrás: Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság/ Travelo, Fotó: Puskás József, Szántó Bence)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Százával költenek a gémfélék a Körös-Maros Nemzeti Parkban

Marci

Költésre alkalmas partfalak készültek a partifecskéknek

magyarallatvedo

A Kiskunsági Nemzeti Park felkészült, lassan ébredeznek a viperák hazánkban

Marci