2024. október 5-én újabb elhagyott kutya került a dombóvári Gyepmesteri Telepre. Egy puli, akit a régi tulajdonosa költözés után egyszerűen hátrahagyott, rettegésben élte napjait. Az új háztulajdonos annyit kapott útravalóul, hogy a kutyát a korábbi gazdája nem tudja megfogni, majd úgyis jön a sintér, és elviszi. Ez a hozzáállás sajnos egyre inkább „divattá” válik, különösen vidéken.
A kutyát végül élvefogó csapdával sikerült befogni, hiszen mindenkitől és mindentől retteg. Körülbelül hat-hét éves lehet, de a pontos adatait még nem sikerült megállapítaniuk. Nem rendelkezik chippel, és valószínűleg semmilyen oltása sincs, de ezek sajnos már megszokott dolgok az ilyen helyzetekben.
A puli állapota miatt jelenleg nyugalomra van szüksége, így egyelőre nem is próbálták megvizsgálni. A dombóváriak szerint az egykori gazdát értesíteni már nem is érdemes, hiszen nyilvánvalóan nem érdeklik az állat sorsa.
Az eset újra felhívja a figyelmet arra a szomorú tendenciára, hogy sok gazda számára a legegyszerűbb megoldás a kutya otthagyása, amikor már nincs szükség rá, vagy amikor egy költözés során „feleslegessé” válik. Az sem zavarja őket, hogy
az ilyen állatok gyakran a gyepmesteri telepekre kerülnek, ahol, ha 45 nap alatt nem találnak nekik új gazdát, akár el is altathatják őket helyhiány miatt.
Az állatok elhagyása Magyarországon bűncselekmény, ám a törvények betartatása és szankcionálása még mindig nem megfelelő.
Bár az állatvédelmi törvények és a kóbor állatokra vonatkozó rendeletek egyre szigorúbbak, az ezek végrehajtása terén jelentős hiányosságok vannak.
Ebben az esetben is fajtamentő egyesületek segítségére van szükség, hiszen a kutya rehabilitációja egy gyepmesteri telepen szinte lehetetlen. Ha nem kap megfelelő gondoskodást és segítséget, akkor biztosan nem találnak neki új otthont.
Az állatvédelem nem csupán törvények és rendeletek kérdése, hanem társadalmi felelősség is. Fontos lenne, hogy a felelőtlen állattartók ne hagyjanak maguk mögött elhagyott életeket, mert az állatoknak is joguk van a megfelelő gondoskodáshoz és méltó életkörülményekhez.
Magyar Állatvédelem