Image default

Szúnyoginváziót hoz az új év

Szúnyoginváziót hoz az új év! Egy új tanulmány előrejelzése szerint a klímaváltozással összefüggő melegebb időjárás valószínűleg tomboló szúnyogfelhőket fog okozni a jövőben.

Az emelkedő hőmérséklet megnehezítheti a szúnyoglárvákon lakmározó ragadozók számára a szúnyogpopulációk hatékony megfékezését – állítják kutatók.

Ennek az az oka, hogy a melegebb időjárás felgyorsítja a lárvák fejlődését, aminek következtében a szitakötőknek kevesebb idő áll rendelkezésére, hogy szúnyoglárvákat egyenek. Ennek eredményeként közel kétszer annyi szúnyoglárva érheti fel a felnőttkort – számoltak be a kutatók az Ecology folyóiratban.

Egyre nagyobb populációkkal találkozunk a világ legkevésbé kedvelt bogaraiból” – mondta Andrew Davidson, a kutatás vezetője a Virginia Commonwealth Egyetem sajtóközleményében.

A tanulmányhoz a kutatók szúnyogokat vizsgáltak a richmondi James-folyó melletti Belle Isle folyóparti sziklamedencéiben. Azt találták, hogy a melegebb medencék több lárvát tartalmaznak, még akkor is, ha ragadozók, például szitakötők voltak jelen – foglalta össze a nlc.

Míg az általunk itt vizsgált szúnyoglárvák az észak-amerikai sziklamedencés szúnyogok, ezek az eredmények valószínűleg olyan szúnyogfajokra vonatkoznak, amelyek olyan betegségek hordozójaként működnek, mint a Nyugat-Nílusi láz vagy akár a Zika-vírus” – mondta Davidson a UPI-nak.

Hazánkban is terjednek az inváziós szúnyogok

Hazánkban az ökológiai kutatóközpont közleménye szerint az általános szúnyoginvázió mellett még az inváziós csípőszúnyogok tömeges megjelenése is várható Magyarországon.

Az ökológiai kutatóközpont által közzé tett tudományos meghatározás alapján az inváziós csípőszúnyogok veszélyesek.

Számos olyan kórokozót terjeszthetnek, amelyet a magyarországi csípőszúnyog fajok nem. Az inváziós csípőszúnyogok aktívan csípik az embert, a házi- és vadállatokat, a kétéltűeket, hüllőket és madarakat, így terjeszthetnek állatról emberre terjedő kórokozókat. Az inváziós csípőszúnyognak három alfaja van: az ázsiai tigrisszúnyog, a koreai és a japán bozótszúnyog.

A változékony, gyakran esős időjárás, valamint a folyókon az evonult kisebb árhullámok következtében nyáron számos területen tömegesen jelentek meg a szúnyogok. Ezért több mint 90 ezer hektáron gyérítették a szúnyogokat, reagálva a hirtelen szúnyoginvázióra.

A legjelentősebb ártalom a folyók menti településeken alakult ki, de az összegyűlt csapadékvíz is sok területen okozott szúnyoginváziót. A nagyobb tenyészőhelyeket folyamatosan vizsgálták a katasztrófavédelem által megbízott szakértők. Ahol lehetséges, ott szelektív, biológiai készítménnyel végeznek lárvák számát csökkentő beavatkozásokat. Ennek helyszíneit a gyorsan változó környezeti állapotokhoz igazodva jelölik ki.

(Forrás: NLC/Infostart Fotó: Jimmy Chan/pexels)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Támadás a vérszívók ellen: A héten is folytatódik a szúnyoggyérítés

Erik

Növekvő veszélyt jelentenek a szúnyogok Magyarországon

Eszti_mav

Kullancspánik Magyarorországon – ezekre kell figyelni

magyarallatvedo