A tavasz beköszöntével megszaporodtak az ellések, már nyolcvan kis élet született meg a Szürke Szálláson és további húsz szürke borjú érkezése várható.
Tüneményes szürke borjak születtek
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság tarnaszentmiklósi új állattartó telepén, a Szürke Szálláson, immár a második telét tölti szarvasmarha állomány. Január 7-én pedig a nemzeti park beszámolója szerint megérkezett az idei év első új lakója. Sasváriné Hegedűs Éva telepvezető tájékoztatása szerint azóta magyar szürke borjú látta még meg a napvilágot.
Mellettük további húsz apróság érkezésére lehet még számítani.
„A borjak erősek, egészségesek, teheneink jó kondícióban vannak, szépen nevelik őket” – mondja a telepvezető. Hozzáteszi, nagyjából egy hónap múlva, a Szent György napjához köthető kihajtási időben már erejük teljében mehetnek ki a legelőinkre.
A szürke borjú születéséről
Korábban a szürkemarhák ellésével kapcsolatban megírtuk, hogy könnyen, emberi segítség nélkül, természetes úton hozzák világra borjaikat. Az ellések zöme éjszaka és hajnalban történik. Az újszülött szürkemarha borjú életerős, életképessége már az első pillanatban szembetűnő. A kapcsolat anya és borja között rögtön kialakul:
a tehén a borjú fejétől indulva lenyalja a magzatmázat.
Ez a tehén és újszülöttje között talán a legfontosabb mozzanat, a kötődés kialakulásában a magzatmáz szagának és az anya hangjának egyaránt fontos szerepe van.
Akár harmincöt kiló is lehet
Az egészséges borjú mihelyt talpra áll, azonnal keresi anyja tőgyét és szopni kezd. Első tápláléka a föcstej, amely nagyobb fehérje- és zsírtartalmú, mint a későbbi tej, ugyanakkor vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdagabb.
Legnagyobb szerepe pedig a borjú egészségvédelmében van, mivel ellenanyagokat tartalmaz. A borjak felváltva szopják a tőgybimbókat. Egy életerős borjú testtömege 20 – 35 kg.
Magyar Állatvédelem, fotók: Sasváriné Hegedűs Éva