Image default

Tündéri szürkemarha borjak születtek a Dráva mellett!

Tündéri szürkemarha borjak születtek a Dráva mellett! Nemzeti parkunkban bőven kijut idén is a „borjú-áldásból”.

Ahogy a korábbi években már megszokhattuk, idén is megkezdődött a szürkemarha borjak születése a drávaszentesi állattartó telepen. Még csak tizenhat borjú jött világra, de számuk napról napra bővül – írja a Duna-Dráva Nemzeti Parkban. 

A szilaj marhának is nevezett magyar szürke impozáns küllemével nemességet, erőt és szívósságot sugároz. Valódi hungarikum. A fajta jellegzetessége a hosszú szarv. A tehenek általában ezüstszürkék , a bika daruszínű és „kormos”, a borjak pirók színűek, 6-8 hónapos korukra válnak szürkévé. Az ivartalanított bikák – tinók, illetve ökrök – könnyen kezelhetők, ezért ezeket igavonásra használták. Az igénytelen és a kimondottan ridegtartást igénylő szürke marhákat évszázadokon keresztül lábon hajtották a nagy európai állatvásárokra.

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság szürkemarha gulyája a látványosság mellett fontos szerepet tölt be a Drávaszentesi rét természetvédelmi kezelésében. Legelésükkel hozzájárulnak a természetközeli gyepek, és az ott található életközösségek fenntartásához.

Az állatbemutató május 1-től várja az érdeklődőket, ahol a borjakon kívül szamarakkal, kecskékkel és rackajuhokkal ismerkedhetnek meg az ide látogatók – írják.

Ikerborjak indították a „borjú-áldást” a Körösöknél

December közepén két szürkemarha tehén is ikerborjakat ellett a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sóstói Állattartótelepén. Mind a négy borjú egészséges, s a világra jövetelük után szinte rögtön lábra is álltak – írta a Park.

Mindkét ikerpárnál az egyik üsző-, a másik pedig bikaborjú. Testtömegük természetesen néhány kilogrammal kisebb, mint azokban az esetekben, amikor csak egy újszülött jön a világra – közölték.

A Sóstói Állattartótelepen november elején kezdődött az ellési szezon, s a hónap végére vált igazán intenzívvé.

EDDIG 190 KISBORJÚ JÖTT A VILÁGRA, S MÉG 20-30 VÁRHATÓ.

Az ellési szezon január második felében ér véget. A magyar szürkemarha tehenek nagyon szívósak, az elléseknél emberi beavatkozásra csak nagyon ritkán van szükség. Jó kondícióban vannak, így megfelelő mennyiségű tejet tudnak adni utódaik táplálásához.

A borjak a következő napokban egyedi jelölést, krotáliát kapnak. Már az első héten kezdenek kisebb csapatokba verődni és közösen pihennek, napoznak. Megkapó látvány, ahogyan a borjak kis csapatát körbeveszik a tehenek és vigyáznak rájuk. Közösen védelmezik őket, de mindegyik tehén a saját borját szoptatja.

(Forrás: DDNP)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Ez az igazi babyboom: 80 borjú született a nemzeti parunk állattartó telepén

Eszti_mav

Szenzációs hír: gólyatöcs költ a Dráva mentén!

Erik

Téli szálláshelyükre érkeztek a hortobágyi pusztán legelő szürkemarhák

magyarallatvedo