Peter Petras, a Rainer-kunyhó bérlője 2023 utolsó előtti napján osztotta meg közösségi oldalán, hogy elpusztult Eliška kölyke, a család negyedik generációjának tagja.
A Tátra turistalátványossága volt az állat
Peter Petras, a Rainer-kunyhó bérlője az óév utolsó előtti napján, nem sokkal dél előtt osztotta meg közösségi oldalán, hogy elpusztult Eliška 2023-ban született kölyke, a család negyedik generációjának tagja – vette észre a Magas-Tátra infó.
A bérlő az állat pusztulásának okaként kutyatámadásra gyanakszik.
„A 2023-ban született nőstény rókakölyök a negyedik generáció tagja” – mondta Peter Petras a kunyhó közelében talált elpusztult rókakölyökről, akit mancsairól és pofája mintázatáról ismert fel. A rókakölyök legfeljebb két napja pusztulhatott el.
Pusztulását harapott seb okozta
„Az alkalmazottunk szerdán még látta a kölyköt, aztán eltűnt. December 30-án két turista aztán azzal az információval fordult hozzám, hogy vérfoltot láttak a turistaút alatt, és azt gondolják, hogy egy róka fekszik ott” – mondta, és azonnal a helyszínre sietett.
„Lementem a turistaútról, és először egy kisebb, majd egy nagyobb vértócsát találtam, ettől kb. hat-hét méterre egy róka feküdt. Harapott seb volt a nyaka alatt, biztosan megfojtotta valami. Nyomokat kerestem, az egyik nagyobb nyom úgy nézett ki, mintha egy kutyától származna, ezt azonban nem tudom biztosan megerősíteni” – írta le a róka megtalálásának történetét.
Valószínűleg egy kutya lehetett a róka támadója
Peter Petrasnak megvan a saját elmélete arról, hogy mi és hogyan történhetett.
„Az történhetett, hogy egy kutya támadta meg a kis rókát, aki sérülten a turistaút alá zuhant. Feltételezem, hogy az első vérnyomok közvetlenül az ösvény alatt vannak” – mondta. Pontosítja, hogy ez a Rainer-kunyhó felé vezető turistaút kb. háromnegyed részénél történt, a kunyhótól kb. 10 percre, a piros jelzésű Felső turistaút (Magistrále) felé.
A bérlő kizárja annak lehetőségét, hogy a rókát farkas vagy medve támadta volna meg.
„A Tátrában eltöltött 60 év alatt nem láttam farkast ebben a magasságban. A medve pedig nagy tömegű állat, a nyomok mélyek és nagyobbak lennének. Lehetett volna egy hiúz is, de az felfalta volna” – magyarázta. Petras lefotózta a rókát és a nyomokat, majd felvette a kapcsolatot a Tátrai Nemzeti Parkkal. „A nemzeti park dolgozói kijönnek és megvizsgálják az esetet” – tette hozzá.
Magyar Állatvédelem