Image default

Mindkét lába törött volt és a vállöve is megsérült a kálozi törpegémnek, de a Sóstó Vadvédelmi Központ természetesen őt is megmentette!

Mindkét lába törött volt és a vállöve is megsérült a kálozi törpegémnek, de a Sóstó Vadvédelmi Központ természetesen őt is megmentette!

A rejtőzködés mestere – így jellemezte a törpegémet közösségi bejegyzésében a Sóstó Vadvédelmi Központ.

Mint hangsúlyozták, a törpegém (Ixobrychus minutus) hazánk fokozottan védett gémfaja. Ez a maximum 150 grammos madár könnyedén jár-kel a nádszálakon, a természetben is itt éli életét. Veszély esetén a nyakát az égnek emelve teljesen lemerevedik, szinte beleolvad környezetébe. A számára kialakított gondozóban is keresni kell, mikor friss halat kap. Hatalmas forma, nagyon szeretjük. A mimikrije pedig szenzációs – jegyezték meg.

Ez a példány a Fejér vármegyei Kálozról érkezett a nyár folyamán, mindkét lába el volt törve és vállöve is megsérült. Speciális rögzítéseket és ‘papucsot’ is kapott.

Felépülése érdekében elkülönítették, utána napi tornával erősítették végtagjait. A teljes gyógyulás útjára lépett, nagyon jó étvágya van -tették hozzá.

Nemrég egy színpompás sárgarigót mentett a Sóstó Vadvédelmi Központ!

Szárnysérüléssel került a Központba szegény énekesmadár.

‘Huncut a bíró!’ –  Így fordították népiesen a sárgarigók (Oriolus oriolus) flótázó énekét, mely meg kell hagyni, az egyik legszebb madárdal hazánkban – osztotta meg az érdekes információt közösségi oldalán a Sóstó Vadvédelmi Központ. 

Mint megjegyzik, a sárgarigó csodás, élénk színe ellenére rendkívül rejtőzködő és félénk, megpillantani igazi szerencse. Már egyre kevesebbet halljuk éneküket, augusztus derekán pedig elindulnak Afrikába.

Óvatossága és remek repülési manőverei ellenére őt is érheti baj, ez a gyönyörű hím idült szárnysérüléssel érkezett hozzájuk.

Sajnos ilyenkor fel van adva a lecke, mert egy ilyen régi sérülést igen nehéz korrigálni úgy, hogy később a természetben is megállja a helyét. Étvágya kiváló, túróval kevert rovartáplálékon erősödik és nem kedvel minket – jegyezték meg viccesen!

Pár hete árva füleskuvik fiókákat mentett meg a Sóstó Vadvédelmi Központ.

Az apróságok közül egyet már sikeresen adoptáltak is egy ismert fészelkaljba.

Az árvaként a Központba került füleskuvik (Otus scops) fiókák nagyon aranyosak, sokkal nagyobbak nem lesznek felnőttként sem – osztotta meg közösségi bejegyzésében a Sóstó Vadvédelmi Központ.

Az apróságok közül egyet már sikeresen adoptáltak is egy ismert fészelkaljba – tették hozzá. A füleskuvik az egyetlen vonuló bagolyfajunk, nagyon jól alkalmazkodott a városi környezethez is.

Mint megemlítették, sok helyen D-típusú odúkkal segítik megtelepedésüket. Mivel főleg rovarokkal táplálkozik, a különféle rovarölőszerek felelőtlen használata komolyan veszélyeztetik állományát, akárcsak a fecskék esetében.

Te is támogathatod a mentést

Ha Te is szeretnéd támogatni a Vadvédelmi Központ erőfeszítéseit, az alábbi módon teheted meg:

Sóstó Vadvédelmi Központ
📲: +36-70-526-2793
📧: vadvedelem@varosgondnoksag.hu
🏡: 8000 Székesfehérvár, Szárcsa utca 37.
Támogasd a természet- és állatvédelmi törekvéseinket!
Sóstó Természetvédelmi Alapítvány 🐾
Raiffeisen Bank Zrt.
Számlaszám: 12001008 – 01868437 – 00100004
IBAN: HU 46 12001008 – 01868437 – 00100004

(Forrás: Sóstó Vadvédelmi Központ, Fotó: Csete Gábor, Pintér Zsófia, Horváth Csaba)

KAPCSOLÓDÓ

Árva füleskuvik fiókákat mentett meg a Sóstó Vadvédelmi Központ

Erik

Friss bitumenbe ragadt sünt mentett a Magyar Közút és a Sóstó Vadvédelmi KÖzpont

Eszti_mav

Apró denevért mentettek meg a gondoskodó kezek a Sóstó Vadvédelmi Központban!

Erik