Tündéri selyemmajmok születtek a Szegedi Vadasparkban! A két kis csöppség jól van, akiket apukájuk cipel a hátán naphosszat.
A két kis selyemmajom születéséről a Szegedi Vadaspark számolt be örömmel közösségi oldalán. A selyemmajmok a legkisebbek közé tartoznak a főemlősök világában, a felnőttek súlya körülbelül ezrede egy gorillának, el lehet képzelni, milyen kicsinek születnek meg: ekkor mindössze 20-30 gramm súlyúak.
Mint írják a posztban, a selyemmajmok kicsik, de a felnőttek méretéhez képest nem, így nehéz tehernek számít őket hordozni, többnyire duplán, hiszen többnyire ketten vannak. Ezért a selyemmajmoknál is erősebb nem képviselői, az apák vállalják a kölykök hordását.
Így történt ez most Szegeden is, a március 5-én született két fehérfejű selyemmajom esetében. A Vadaspark fajmentő tenyészprogram keretében tartja és tenyészti őket.
A látogatók is megtekinthetik az apróságokat, arra kérik az embereket, hogy legyenek figyelemmel a kismajmok érzékenységére, vakuzással és kopogással sose zavarják őket.
A vadonban az erdőirtások miatt élőhelye egyre zsugorodik
A fehérpamacsos selyemmajom szürke szőrzetén fehér fülpamacsot visel. A nappal nagy részében aktív, az éjszakát védett odúban vagy a sűrű lomb között tölti. 2-13 főből álló családi csoportban él. A csapatban gyakran két szaporodó nőstény is van, akik többnyire anya és lánya. Korábban szigorúan monogámnak hitték őket, de sokszor több felnőtt hím is van a csoportban, melyek mindegyike párosodik a nősténnyel. A kölykök nevelésében a szülőkön kívül az idősebb utódok is segítenek. A szoptatáson kívül többnyire a hím állat és az idősebb testvérek hordozzák magukon a kölyköket, az anya csak a szoptatás idejére veszi át őket. Másfél évesen válnak ivaréretté.
Számos hangjelzése és arckifejezése van, amelyet az egymással való kommunikáláshoz használ. Mellkasán és ivarszervei környékén illatmirigyek vannak, amelyekkel élőhelyük tereptárgyait jelöli. Éles karmai segítségével a fákon gyorsan, akár függőlegesen is tud közlekedni. Különféle ragadozó emlősök, madarak és kígyók vadásznak rá. Állománya még stabil, de az erdőirtások miatt élőhelye egyre zsugorodik – jellemzi őket oldalán a Miskolc Zoo.
(Forrás és fotók: Szegedi Vadaspark, Szegedma.hu)