Hatalmas banda ürgét telepített át a nemzeti parkunk! 110 ürgének kerestek új és biztonságos élőhelyet a Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársai.
A közönséges ürge fontos, és napjainkra sajnos vészesen ritkává és veszélyeztetetté vált állatfaja a Kárpát-medence rövid füvű gyepjeinek – hívta fel a figyelmet cikkében a Balaton-felvidéki Nemzeti Park.
Mint megjegyzik, a faj fennmaradására hatékony természetvédelmi beavatkozások nélkül sajnos kicsi az esély. Az ürge érdekében nagyon fontos a szakszerű gyepkezelés, megmaradt állományainak élőhelyén legjobb a legeltetés. Ez azonban nem elég: az ürgepopulációk kevés helyen és egymástól elszigetelten találhatók. Fontos, hogy új állományokat hozzanak létre olyan gyepeken, ahol hosszútávon biztosíthatók a számukra kedvező állapotok.
A munkát nemzeti parkunkban több mint 20 éve sikerrel végezzük – jegyezték meg. Egyik első ürge-visszatelepítésük eredménye a mostani történetben is kulcsszerepet játszó, a tihanyi Belső-tó mellett élő állomány, mely mérete és az itteni ürgék szelídsége miatt is híressé vált.
Visszatelepítési munkájuk részeként ezen a héten 110 ürgét sikerült kis ládacsapdákba csalniuk a Belső-tó mellett, hogy aztán Pécsely közelében kezdjék meg egy új kolónia kialakítását.
A telepítés helyén a terület szakszerű kezeléséről a nemrégiben odatelepített magyar tarka szarvasmarhák gondoskodnak. Az újonnan érkező ürgéket pedig előre fúrt lyukak, a ragadozók elleni védelmet ellátó speciális kerítés és bőséges táplálék várta. Az ürgék már érkezésük napján megkezdték új kotorék-rendszereik kiásását. Az áttelepítésben – hagyományainknak megfelelően – nemzeti park igazgatóságuk számos dolgozója és civil segítők is részt vettek, ezúton is köszönik munkájukat.
Forrás: Szöveg: Vers József, BfNPI Kelet-Veszprém Tájegység vezetője Fotók: Székely Katalin és Vers József, BfNPI, Borítókép: Pexels)