Vigyázzunk az őzgidákra kaszáláskor! – kéri az Agrárminisztérium
A mezőgazdasági kaszálási munkák során fokozottan ügyelni kell az őzgidák és az egyéb vadászható, valamint védett fajok védelmére! – írja közösségi oldalán az Agrárminisztérium.
Mint megjegyzik, az őzek ellési ideje részben egybeesik a széna és a szilázs betakarítási időszakával, a gidák két-három hetes korukig nem mozdulnak el születési helyükről, megóvásukat segítheti a gazdák és a vadászok szoros együttműködése.
A témához kapcsolódóan, az Illancs-bácskai vadgazdálkodási tájegységben mintaprojektet indított az Agrárminisztérium Vadgazdálkodási Főosztálya, melyet a NAK és az Országos Magyar Vadászkamara Bács-Kiskun Vármegyei Területi Szervezete támogat. A program ötvözi a gidamentési feladatot vadgazdálkodási szempontú kutatással is, ugyanis a gidák egyedi azonosítójelet is kapnak, amely a későbbi nyomonkövetést is segítheti – tették hozzá.
A Sukorói Vadmadárkórházban is mentettek már meg kaszáláskor megsérült őzgidát!
Mi is beszámoltunk róla, amikor rettenetes baleset ért egy őzgidát, akit a sukorói vadmadárkórházban ápoltak. Mint kiderült, egy mezőgazdasági gép áldozatává esett szegény állat.
“NEM TÉVEDT AZ ORSZÁGÚTRA… NEM TÉVEDT Ő SEHOVA. FEKÜDT A RÉTEN, ANYUKÁJÁT VÁRTA, AHOGY AZ AZ ŐZEKNÉL SZOKÁS. AZTÁN JÖTT A NAGY GÉP, AMIVEL KASZÁLTAK A RÉTEN. TALÁLKOZOTT A GIDÁVAL. MAJD JÖTT A GÉP KEZELŐJE, HOGY MEGMENTSE GIDÁT” – ÍRTÁK A VADMADÁRKÓRHÁZ OLDALÁN.
A gép kezelője szerencsére sikerrel járt, és megtalálta a vadmadárkórház orvosát, Berkényi doktort. Az állatorvos pedig megműtötte gidát: bal alkarcsonttörés, bal combcsonttörés. Jobb mellső lábán egy bőrseb, bal hátsó lábán patasérülés. Varrat, kötés mindenfelé, meg rengeteg kullancs testszerte.
A műtét után jó hírekről számolhattak be az intézmény munkatársai:
“A DUPLA CSONTTÖRÉS MIATT HOSSZÚ VOLT AZ ALTATÁS, DE RENDBEN ÉBREDT. CUMIZIK, ISSZA A TEJET NAPONTA SOKSZOR, GYARAPSZIK, GYÓGYUL. DE HOSSZÚ MÉG AZ ÚT… ŐZGIDÁCSKA, SETE-SUTA.”
(Forrás: Agrárminisztérium, Vadmadárkórház Sukoró)