Image default

Madárszenzáció! Először kapott gyűrűt egy vörös ásólúd Magyarországon

Fantasztikus hírt jelentett be közösségi oldalán a Duna-Ipoly Nemzeti Park. Egy vörös ásólúd kapott madárgyűrűt a munkatársaik közreműködésével.

Ornitológiai siker

„Megvan az első vörös ásólúd a Magyar Madárgyűrűzési Adatbankban” – adta hírül a Duna-Ipoly Nemzeti Park. Tájékoztatásuk szerint a Dinnyési Belső-tavon Fenyvesi Ernő merítőhálóval fogott egy tojót a hazánkban ritka kóborlónak számító fajból. A gyűrűző Fenyvesi László volt.

Úgy tudni, már hónapok óta Dinnyésen tartózkodik három példány. A szakértők szerint az is elképzelhető, hogy

a faj nyugati irányú terjeszkedésének lehetünk most szemtanúi.

A vörös ásólúdról

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület leírása szerint a vörös ásólúd Magyarországon ritka kóborló madár. A hozzánk közeli természetes költőállományok az élőhelyátalakítások miatt nagyon megcsappantak. A nálunk megfigyelt egyedek jelentős része

valószínűleg madárparkokból megszökött egyed vagy elvadult állományból származik.

Szikes tavakon, árasztásokon, halastavakon lehet leggyakrabban megfigyelni.

Eurázsia és Észak-Afrika mediterrán, sivatagi és sztyeppi területein él. Neve arra utal, hogy legtöbbször elhagyott föld alatti üregekben költ, de gyakran nagyobb üres fészkekben is megtelepszik. Előfordul, hogy saját maga ás költőüreget.

Sajátos tulajdonsága, hogy párba állás után nagyon vehemensen védi területét és párját minden vízimadárral szemben. Fészekalja nyolc-tizenkét tojásból áll, ezeket a tojó huszonöt-huszonhét nap alatt költi ki. A fiatalokat mindkét szülő vezeti és védelmezi. Főként növényi eredetű táplálékot, de apró rákokat és sáskákat is fogyaszt.

A jellegzetes kinézetű vízimadárnak testhossza 58–70 centiméter közt alakul, míg szárnyfesztávolsága elérheti a 110–135 centimétert is.

Ezt olvastad  már?

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az Agrárminisztérium támogatásával keresi az Év Madárbarát települését. A pályázatra már csak pár napig lehet jelentkezni. Részletek ebben a cikkünkben.

Magyar Állatvédelem, fotó: Duna-Ipoly Nemzeti Park és Kala Murphy King, Imran Shah

KAPCSOLÓDÓ

Fontos: kiemelten védelmeznünk kell a madárfiókákat az év ezen szakaszában

Marci

Téli álmából felriadt denevért láttak el a Hortobágyi Madárkórházban

Marci

Új rekord a homokpusztai búbos bankáknál: 93 kirepült fiókát regisztráltak

Marci