Image default

10 dolog, amit tudnod kell, ha parazita támadta meg a kedvencedet

„Az, aki háziállatot szeretne, vállalja is érte a felelősséget. Azt is, hogy a betegséget illik és szükséges kezelni” – mondja Tóth Márton, a DogmoVet Állatorvosi Rendelő és Állatpatika orvosa. A meleg időjárás kedvez az élősködőknek, és mivel ilyenkor mi is szívesebben megyünk a vízpartokhoz vagy kirándulni, fokozottan oda kell figyelni a csípésekre.

Szerencsére ma már sok megelőző készítmény található a piacon, illetve idejében észrevett betegség esetén sikeres kezelésre is van remény; ugyanakkor nem szabad félvállról venni a kérdést, mert – ha nem figyelünk kellőképpen – súlyos, komoly fájdalommal járó betegségeket eredményezhetnek kedvenceinknél a kullancsok és szúnyogok.

Tóth Márton segítségével összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat a parazitákról

1. A kullancsok terjesztik a babesiosis-t, amely veseelégtelenséget és autoimmun vérszegénységet okozhat, egyes paraziták agyhártyagyulladást eredményezhetnek. Ismert betegség továbbá a Lyme-kór, amely lázzal, sántítással, duzzadt, fájdalmas izületekkel, illetve súlyos esetben vesebetegséggel is járhat.

2. A bolha válthatja ki a bolhanyál miatti bőrgyulladást, ami vakarózást, nyalakodást, rágcsálást, dörzsölést von maga után. A durva parazitás fertőzés komoly vérveszteséget okozhat, illetve a bolhák féregpetéket is terjesztenek.

3. A szúnyog terjeszti a szívférgességet. Ez elsősorban a kutyákra veszélyes, a macskáknál csak ritkán fordul elő komoly probléma szúnyogcsípés miatt. Az ebekben viszont idült, lassan kialakuló, keringési és légzőszerveket érintő problémák léphetnek fel, amely évekig is lappangva, tünetmentes maradhat.

Mindenhol ott vannak

4. Vannak olyan szúnyogpopulációk, amelyek egész évben megmaradnak, áttelelnek, ami az éghajlat melegedésének köszönhető; ezért egész évben javasolt a védekezés, ami a kullancsokra is vonatkozik.

5. A szúnyogok a vízparton, belvizes területeken szoktak előfordulni, mert a szaporodási feltételeik megfelelőbbek, ugyanakkor városi környezetekben is előfordulnak, ahol vízfelszín található (vízgyűjtő, tető, medence, pocsolyás környezet stb.).

6. A kullancsok a meleg, füves területeket kedvelik, így az erdők közötti mezőkön, pázsitos részeken kapaszkodnak fel az állat szőrére vagy az ember ruhájára; így tehát bármely füves részen, ahol sétálunk, játszunk a kutyával, potenciálisan fennáll a kullancsveszély, a zártkertek sem kivételek.

7. Az élősködőket – beleértve a bolhákat – a madarak, kóbor macskák, sünök és gyíkok is viszik magukkal, tehát akár egy galamb vagy veréb is lehet terjesztő, ha beszáll a kertünkbe.

8. Az élősködők ellen minden állatnak érdemes védekeznie, de egyes kutyafajtáknak különösen: angol és francia bulldog, boston terrier, boxer, border collie, doberman, az ausztrál juhász jellemzően ilyen.

Kullancs csípés esetén irány az állatorvos

9. Az élősködők a cicákra is veszélyesek lehetnek; akár a benti tartásúakra is, amennyiben ők kimennek a teraszra, közös használatú folyosóra, vagy találkoznak kijárós kutyával, tehát közvetetten érintkeznek a külvilággal. A kinti cicák esetében gyakori probléma a fülatkásság, fülrühösség.

10. Amennyiben kullancsot találunk az állatban, fontos, hogy minél előbb távolítsuk el lehetőség szerint egyben, nyomkodás nélkül, és pusztítsuk el az élősködőt (nyomjuk össze papírzsebkendőben, dobjuk a lefolyóba).

Mindenképpen érdemes felkeresni az állatorvost, hogy átbeszéljük a továbbiakat, mik a lehetőségek, ha az állat megfertőződött.

Fontos hangsúlyozni, hogy ma már sokféle készítmény található a piacon (nyakörv, rácsepegtetős, fújkálós és tabletta típusúak, külső és belső élősködők ellen védők egyaránt). Ugyanakkor a jellemzően kedvezőbb árú, kiskereskedelmi forgalomban lévő készítményeket, amelyeknek 20-30 vagy akár 40 éves hatóanyagukra az élősködők immunissá válhatnak. Ezekből bármennyit lehet az állatra csöpögtetni, ha nem működnek, ezért inkább egy drágább, de hatásos, modernebb készítményt keressünk. Ezek ugyanakkor általában vénykötelesek, ezért el kell látogatni az állatorvosi rendelőbe.

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Vérszomjas ragadozó, hihetetlenül jól tájékozódik és 450 millió éve él a Földön

Erik

Az egész közösség összefogott a csatornába szorult, 15 éves, siket kutya megmentéséért

Marci

Megmérgeztek egy kutyát Pécsett, még küzdenek az életéért az állatorvosok

Marci