17 éve telel nálunk Kikelet, a szépséges fehér gólya! Ő hazánk legrégebb óta itthon telelő gólyája.
A rekordernek számító matuzsálem most éppen a szavannák helyett Hortobágyon tanyázik, igazi kedvence a helyieknek – írja a Blikk.
– Kikelet az ország legrégebben áttelelő gólyája. Eredetileg nem alföldi madár, 2007-ben fiókaként áramütés érhette Szigetmonostoron. Onnan Csomádra vitték, és bár eléggé reménytelen volt a helyzete, szerencsére felépült. Viszont a sérülése miatt nem tud vonulni – kezdte a Blikknek Pozsikné Forgó Olga, a Telelő gólyák nevű csoport tagja.
A csoport egyfajta civil szerveződésként működik, szakmai háttérrel, amelyen keresztül regisztrálják az itthon telelő gólyákat, adott esetben segítségnyújtást, mentést végeznek.
– Kikelet a szabadon engedése óta Balmazújváros, Kónya környékén telelt, most viszont már vagy 7 éve Hortobágyon van. Általában január végén szokott megjelenni, tavaly kivételesen csak márciusban került elő. Most egészen októbertől nem volt szem előtt, a napokban azonban megjelent a Hortobágyon található fészkén. Már több fészket is rakott, az egyiktől elűzhette egy másik hím. Egy sérült gólya nem vállal be fészekharcot, így ott többé már nem költ – magyarázta Olga.
A lelkes gólyarajongók Kikeleten kívül még kilenc, télen etetett gólyát követnek nyomon.
Mindegyik sérült, korlátozottan röpképesek, hosszútávú vonulásra képtelenek.
– A párja vonuló madár, ő legkorábban március második felében, április elején tér majd vissza. Kikelet ugyan még nem teljes erőbedobással, de már elkezdte rendezgetni a közös fészküket. Érdekesség, hogy egy gólya 3-4 évesen lesz ivarérett, de Kikelet 7 évesen költött először – részletezte a hölgy.
Na, de mégis kik etethetik őt a zord évszak idején?
– Kikelet vélhetően egész télen a fészek környékén van, adott esetben egy lámpaoszlop tetején pihenget, ez mindennapos látvány. Nekünk 160 gólyánk van, akiket teleltetünk, a röpképtelenek egy kertben vannak, akik naponta kétszer is kapnak enni. Hozzájuk odajönnek a kódorgó példányok is, hiszen ahol több gólyát látnak, feltételezik, hogy ott táplálék is van, és ez be is szokott jönni. Így vélhetően Kikelet gólya is nálunk eszik – mondta el dr. Déri János állatorvos, mikrobiológus, a hortobágyi Madárkórház és Madárpark igazgatója.
(Forrás: Blikk, Fotó: Molnár Mária)