Image default

20 év után jelent meg ismét a Dunában a fokozottan védett homoki küllő!

20 év után jelent meg ismét a Dunában a fokozottan védett homoki küllő! A kutatók szerint a homoki küllő visszatérése nemcsak természetvédelmi szenzáció, hanem lehetőség is arra, hogy még jobban odafigyeljünk folyóink és élőviláguk megóvására.

Több mint két évtized után ismét megjelent hazánk vizeiben a fokozottan védett homoki küllő, amelyet 2024 augusztusában azonosítottak a Dunában, és amelyet több mint húsz éve nem láttak Magyarországon. A homoki küllő (Romanogobio kesslerii) nemcsak ritkaságszámba megy, de ezúttal több példány is előkerült, mégpedig elektromos kecével végzett mintavételek során – számolt be róla a Herman Ottó Intézet.

Mint kiemelték, a váratlan visszatérés Dunavecsénél, az 1574-es folyamkilométer közelében történt, 2024. augusztus 6-án. Sallai ZoltánJuhász Péter és Vajda Zoltán három adult példányt azonosított, melyek már megjelenésükkel is eltértek a gyakori halványfoltú küllőtől: nyúlánk test, alacsony hát, hengeres farok és hosszabb bajusz jellemezte őket. A végleges fajazonosítást a hátúszón lévő osztott sugarak száma (mindhárom esetben 8) igazolta.

A pozitív fejlemények sora ezzel nem ért véget: augusztus 12-én Lipótnál, majd 14-én Dunaszigetnél is újabb homoki küllők kerültek elő a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. által végzett környezeti monitorozás keretében, szintén elektromos halászati módszerrel. A kutatók feltételezése szerint a faj kóborló egyedei északi mellékfolyókból úszhattak a Dunába, amit akár a Garamon történt szennyezés is elősegíthetett.

Fokozottan védett

Mind a halványfoltú, mind a homoki küllő természetvédelmi oltalom alatt áll, utóbbi ráadásul fokozottan védett státuszú, eszmei értéke 100 000 forint.

A két küllőfaj közötti különbségek is figyelemre méltóak: a halványfoltú küllő gyakori faj, mely május és július között ívik, és ritkán nő 12 cm-nél nagyobbra. A homoki küllő ezzel szemben karcsúbb testalkatú, kedveli a sóderzátonyokat, június-júliusban ívik, és alig haladja meg a 10 cm-es méretet.

A kutatók szerint a homoki küllő visszatérése nemcsak természetvédelmi szenzáció, hanem lehetőség is arra, hogy még jobban odafigyeljünk folyóink és élőviláguk megóvására.

(Forrás: agroinform.hu Fotó: egy homoki küllő (fent) és egy halványfoltú küllő (lent), Sallai Zoltán)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Különleges hal bukkant fel a Drávában!

Erik