Image default

300 szarvasból álló rudlit videóztak Baranyában – VIDEÓVAL

Takács Ferenc az elmúlt években gyakran jelentkezett a szarvasok vonulásáról készített videóival Baranya megyéből. Legfrissebb felvételét a napokban készítette, és küldte el Sokszínű Vidék szerkesztőségének.

„Decemberre szépen felépültek a szarvasrudlik. Ebben a rudliban 300 szarvast számoltam” – írta a videóhoz fűzött üzenetében, azt közölve, hogy közelebbi helyszínt nem szeretne megadni az állatok nyugalma miatt.

Sokszor halljuk, látjuk, de sokszor még mindig nem tudjuk, hogy mi is a rudli. Jelentése jóval tágabb, mint „szarvasvonulás”. Maga a szarvasvonulás csoportos táplálékkeresés – táplálékban szegényebb, északi vidékeken a szarvasok napi ötven kilométert is rendszeresen vándorolnak. A „rudli” az állatok együttesét, állattartói szemlélettel: „állományát” jelenti, céljaiktól, mozgásuktól függetlenül. Vannak, akik szerint a szarvasok, mások szerint az őzek csapatát jelöli a szakszavak világából a hétköznapi szavak közé igyekvő szó. Akkor tesszük a legokosabban, ha a szakértők álláspontját tesszük magunkévá, amely szerint a szó általában vett falkát vagy ilyen csoportosulást jelöl.

Hogyan és mikor alakulnak ki a szarvasrudlik, miért van ennek jelentősége?

A szarvasrudli idegen és helytelen kifejezés, magyarul szarvascsapatnak hívjuk. A szó általában vett falkát vagy ilyen csoportosulást jelöl. A szarvas társasan él, az anyacsalád a szociális kötelék alapegysége.  Egy idősebb tehén – mindig borjas tehén -, a vezértehén vezeti a nagyobb csapatot (6-80 db)- olvasható- a Vadász-szó-tár facebook oldalán.

A borjak a csapattól külön születnek, de hamarosan követik anyjukat a tehéncsapatba. A legjobb képességű tehenek nem állnak be a tehéncsapatba, azok külön nevelik borjaikat. A tehéncsapat rendje augusztus végén, szeptemberben felbomlik. Beáll a csapatbika, és ez csak az ivarérett nőivarú egyedeket – tehenek, ünők -tűri meg a csapatban. A borjak ilyenkor rövid ideig külön csapatot alkotnak, az előző évi csapos bikák úgyszintén.

A bőgés végeztével, októbertől visszaáll a rend, a tehéncsapatok egészen a következő évi borjazásig együtt maradnak. A fiatal bikák először a tehéncsapatban élnek. A középkorú bikák szociálisan tagolt csoportokat képeznek.

A fenyegető gesztusok mellett az agancs mérete határozza meg hordozójának rangját, amely az agancsfejlődési ciklusnak megfelelően változik. Az öreg bikák gyakran magányosan élnek, esetleg néhány gyengébb mellékbika kíséretében. Csak rigyetéskor csatlakoznak a tehéncsapathoz. Vadállományunk kezelése szempontjából van ennek nagy fontossága, hiszen ezek alapján állítható be az állományunk kor és ivararánya.

Sokszínű Vidék

KAPCSOLÓDÓ

Élénkülő madárvonulás a Körös-Maros Nemzeti Parkban

magyarallatvedo

Szörnyű állatkínzás: puskával lőtte nyakon a kutyát a 67 éves férfi

Marci

Még a kórházba is elkíséri a beteg kisfiút a terápiás kutyája

Marci