Image default

70 évvel a kihalásuk után 4 gepárdkölyök született Indiában + videó

India környezetvédelmi minisztere jelentette be a jelentős eseményt, hogy több mint 70 évvel azután, hogy az állatokat hivatalosan kihaltnak nyilvánították, négy gepárdkölyök született.

Az ország évtizedek óta próbálkozik a nagymacskák visszatelepítésével, és tavaly nyolc gepárdot hoztak át Namíbiából, valamint a múlt hónapban további 12 gepárdot vittek Dél-Afrikából Indiába.

A négy kölyök a Kuno Nemzeti Park vadvédelmi területén született a tavaly szeptemberben Namíbiából érkezett egyik nősténytől. Bhupender Yadav környezetvédelmi miniszter a Twitteren jelentette be a hírt, és “örömét fejezte ki”.

“Gratulálok a Project Cheetah teljes csapatának a gepárdok Indiába való visszahonosításáért tett fáradhatatlan erőfeszítéseikhez, valamint a múltban elkövetett ökológiai hiba kijavításáért tett erőfeszítéseikhez” – mondta. Még Narendra Modi miniszterelnök is üdvözölte a “csodálatos hírt”.

A kölykökről úgy tudják, hogy öt nappal ezelőtt születtek, de a tisztviselők szerdán látták meg őket – jelentette a Press Trust of India. Egy parki dolgozó a hírügynökségnek elmondta, hogy az anya Siyaya és a kölykök jól vannak és egészségesek.

Az új kölykök bejelentése azonban mindössze két nappal azután történt, hogy a másik nyolc namíbiai gepárd közül egy elpusztult a Kuno Nemzeti Parkban veseelégtelenség miatt.

Amikor tavaly Indiába szállították őket, ez volt az első alkalom, hogy egy nagytestű ragadozót az egyik kontinensről a másikra költöztettek, és visszatelepítettek a vadonba.

A gepárdok – a világ leggyorsabb szárazföldi állatai – 1952-ben haltak ki hivatalosan Indiában, miután a vadászat, az élőhely elvesztése és az elégtelen zsákmány miatt évekig csökkent a számuk. A világ 7000 gepárdjának túlnyomó többsége ma Afrikában él – Dél-Afrikában, Namíbiában és Botswanában.

Az ázsiai gepárd kritikusan veszélyeztetett, és már csak Iránban él, ahol a becslések szerint körülbelül 50 egyed maradt. A gepárd a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján a veszélyeztetett fajok “veszélyeztetett” kategóriájába tartozik.

BBC – Magyar Állatvédelem