Kilenc fiókát neveltek fel sikeresen a hortobágyi barna kányák! Mind a 6 pár költése sikeres volt szerencsére!
A Természetvédelmi Őrszolgálat tevékenységei közé tartozik a fokozottan védett fajok állományának nyomon követése, mely során a ragadozó madarak fészkeinek megkeresése, majd a fiókák megszámolása egy nagyon izgalmas és szép feladat – hangsúlyozta a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság.
Mint megosztották, a barna kányák a Tisza és mellékfolyói, valamint a holtágak és lefűződött morotvák mentén, közvetlen a vízparton költenek.
Vannak évről évre ugyanoda visszatérő párok, ezek fészke egyre nagyobb; de olyanok is, amelyek minden évben újat raknak. Utóbbiak galambnagyságú, könnyű szerkezetű fészkei a fák nagy magasságában, ágak végén találhatók, megtalálásuk igazi kihívás. Jellemző azonban, hogy előszeretettel építenek a gallyak közé díszítőelemként rongyokat, fóliadarabokat – jegyezte meg az Igazgatóság.
Táplálékukat a fészek környezetében szerzik be, főként a víz tetején úszó haldögöket, de június közepétől távolabb, a friss kaszálásokon is megjelenhetnek, ahol elkaszált, elhullott maradványokat szednek össze.
Majd a fiatalok kirepülése után a térségi hulladéklerakókon nagyobb számban is gyülekeznek fehér gólyák társaságában. Az egerészölyv nagyságú, de karcsúbb madarak a villás farkukról könnyen felismerhetők.
Az idei évben 5 pár a Nyírség-Szatmár-Bereg Tájegység területén, (mely Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegye területét fedi le), 1 pár pedig közvetlenül a vármegyehatáron fészkelt. Mind a 6 pár költése sikeres volt,
összesen 9 fiókát neveltek fel.
A barna kánya (Milvus migrans) Natura 2000 jelölő faj, a Szatmár-Bereg (HUNH10001) és a Felső-Tisza (HUHN10008) Különleges Madárvédelmi Területen belül költ az összes ismert madár. Fokozottan védett, természetvédelmi értéke 500.000 Ft.
(Forrás: HNPI, Gilányi Gábor, Fotó: Gilányi Gábor és Habarics Béla Természetvédelmi Őrszolgálat)