A Magyar Máltai Szeretetszolgálat nemrégiben elindította ivartalanító buszát, mely a szervezet Felelős állattartás programjának keretében működik. A kezdeményezés eredményeként a nem kívánatos szaporulat megelőzésére, a legszegényebb településeken tartott kutyák helyben történő ivartalanítására is lehetőség nyílik.
Lapunk megkereste a Máltai Szeretetszolgálatot, hogy megtudjuk, milyen protokoll szerint működik az ivartalanítás és milyen volt a fogadtatás.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat kommunikációs osztálya közölte, a mobil ivartalanító állomás a Felzárkózó települések program helyszínein – jelenleg 118 településen – látja el a kutyákat. Az ivartalanításra, féregtelenítésre, oltásra, chip beültetésére váró kutyákat előzetesen írják össze a Felelős állattartó program munkatársai, akik az állatok be- és elszállításáról is gondoskodnak. A busz menetrendjét előzetesen nem teszik nyilvánossá, mivel csak az adott településen élő kutyákat és gazdákat várják a műtéti napokra.
A gazdák részéről csak annyi előkészületet kérnek a program munkatársai, hogy a kutya ne egyen, ne igyon a műtét napján, sem az azt megelőző este. Az ivartalanítás előtt minden ebet megvizsgálnak, a beteg állatokat nem a mobil állomáson, hanem állatkórházban műtik meg. A speciálisan átalakított gépjárműben is adott minden a biztonságos beavatkozáshoz, az eszközöket helyben sterilizálják, ultrahangos sebészeti vágóval dolgoznak és csak nagyon kis sebet ejtenek a kutyákon. A beavatkozás során gyakorlatilag nem keletkezik vérzés. A sebet több rétegben varrják be, hogy ne nyíljon szét, és felszívódó varratot használnak.
A beavatkozás során a kutyák megkapják a szükséges oltást, féregtelenítik őket, szükség esetén azonosító chippel is ellátják őket. A teljeskörű beavatkozás után a kutyák 1-1,5 órát lábadoznak egy speciálisan átalakított kisbuszban, ahol megfigyelik őket, majd ez után kerülnek vissza a gazdáikhoz. A műtét után nincs szükség különösebb utógondozásra, így például gallért sem raknak a kutyákra.
Kiemelik, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat mobil állatorvosi műtője a magyarországi átlagnál jobban felszerelt, az ivartalanításnál sokkal komolyabb műtét elvégzésére is alkalmas lenne. Úgy vélik, a műtét előtti alapos és átfogó vizsgálat szinte teljesen kizárja a komplikációt. Hangsúlyozzák azt is, a sérült vagy beteg kutyákat nem a mobil állomáson, hanem állatkórházban látják el.
Az eddigi tapasztalataikkal kapcsolatban elmondták, az elmúlt hetekben 10 helyszínen járt a mozgó állatorvosi műtőállomás, a gazdák szívesen vitték kutyáikat ivartalanítani. A program fontos része a szemléletformálás. Az ivartalanításra váró ebek összeírása során a program munkatársai elbeszélgetnek a gazdákkal, információkkal látják el őket, felhívják a figyelmet a felelős állattartás szabályaira, tanácsot adnak, hogyan gondozzák állataikat.
A jövőben az Állatvédők Érdekvédelmi és Szakmai Szövetségével közösen először a Magyar Máltai Szeretetszolgálat óvodáiban, iskoláiban, tanodáiban és gyerekházaiban szerveznek játékos szemléletformáló foglalkozásokat, hogy a felzárkózó településeken élő gyerekek már kiskorban megismerkedjenek a felelős állattartással.
magyarallatvedelem.hu