Az ausztrál Queenslandi Egyetem kutatócsoportja rábukkant egy féregfajra, amely képes lebontani a műanyagot azzal, hogy egyszerűen megeszi.
A Queenslandi Egyetem kémiai és molekuláris biotudományi szakának kutatói felfedezték, hogy a Zophobas morio nevű féreg, vagyis a gyászbogárlárva a bélrendszerében található enzimeknek köszönhetően képes megemészteni a polisztirolt.
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Sőt, nem csak lebontják a műanyagot, de még növekednek, gyarapodnak is tőle.[/perfectpullquote]
„A szuperférgek olyanok, mint a mini újrahasznosító üzemek, amelyek a szájukkal felaprítják a polisztirolt, majd a bélrendszerükben lévő baktériumokkal megemésztik azt” – mondta Dr. Rinke, a kutatás vezetője, aki felhívta a figyelmet arra, hogy a reakcióból származó bomlástermékeket például a bioműanyagokként is fel lehet használni.
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]A mostani felfedezés hatalmas lépés lehet korunk egyik legsürgetőbb környezeti problémájának, a műanyagszennyezésnek a kezeléséhez.[/perfectpullquote]
A kutatók éppen ezért most arra fordítják majd a legnagyobb figyelmet, hogy megtalálják a módot a férgek bélbaktériumának, emésztő enzimének laboratóriumi szaporítására és a polisztikrol lebontó képességének további tesztelésére. Ezután pedig azt fogják megvizsgálni, hogyan tudják ezt a folyamatot egy újrahasznosító üzemhez szükséges szintre felfejleszteni.
(Forrás: Designboom, fotók: University of Queensland)