Image default

Veszélyben az állatok királya, ma van az oroszlánok világnapja

Sajnos közismert tény, hogy az oroszlán rendkívül veszélyeztetett fajnak számít, és szinte a kihalás szélére került az utóbbi évtizedekben. A gyönyörű nagymacskák megmentésére világszerte hatalmas erőfeszítéseket tesznek, melynek egyik szimbolikus lépéseként saját világnapot kaptak augusztus 10-ei dátummal.

Kevesen tudják, hogy az afrikai kontinens mellett Ázsiában is élnek oroszlánok, Panthera leo persica nevű alfajként, melyet ázsiai, indiai vagy perzsa oroszlánnak is neveznek. A helyzetük talán még afrikai rokonaiktól is jóval elszomorítóbb, hiszen sajnos még kisebb egyedszámmal, még inkább a kihalás szélére került csekély populációjuk.

 

Az ázsiai oroszlánok az 1800-as évekig Törökországtól az Arab-félszigeten és Pakisztánon át egészen Közép-India területéig szép számmal éltek, mára azonban az észak-nyugat indiai Gir Nemzeti Parkba szorult vissza néhány száz megmaradt példányuk.

Megfogyatkozott állományuk miatt magától értetődött, hogy a Természetvédelmi Világszövetség vörös listájára kerültek az ázsiai oroszlánok. 2010 után azonban a gondos fajtamentésnek köszönhetően egy évtized alatt sikerült egyértelmű gyarapodást elérni az állományukban. 2015-ben 523, míg 2020-ban már 674 egyedet tett ki populációjuk

Megjelenésükben eltérnek afrikai társaiktól: kisebb sörényt, de nagyobb farkbojtot és bolyhosabb bundát viselnek. Az Európai Fajmegmentő Program is szívén viseli az ázsiai oroszlánok megmentését. Állatkerti egyedek hazánkban Debrecenben és Budapesten láthatóak.

Az afrikai oroszlánok Fekete-Afrika legnagyobb részén megtalálhatók. Főleg a fás területeken fordulnak elő, de megtalálhatók a félsivatagos és bozótos helyeken is. Korábban, főként az európaiak mértéktelen vadászata miatt Afrika oroszlánállománya drasztikusan megcsappant, és egyes alfajok, mint a fokföldi oroszlán, ki is haltak. Ma a legtöbb oroszlán Közép-Afrika és Dél-Afrika országaiban él, ahol azonban számos veszély leselkedik rájuk. Az éghajlatváltozás és az emberi tevékenység is drámaian megtizedelte őket, amint azt Shadrack Ngene, a Kenyai Vadvédelmi Szervezet fajmegőrzésért felelős vezetője az Euronewsnak nyilatkozta: „Az emberek olyan területeken telepedtek le és kezdtek el gazdálkodni, ahol korábban oroszlánok éltek – az emberi populáció növekedése miatt pedig egyre kevesebb a zsákmányállat is. Ezért az oroszlánok alternatív élelmet keresnek, amelyek többnyire a haszonállatok, ez pedig konfliktust generál az emberek és az oroszlánok között.”

Ahogyan a portál kiemeli: az utóbbi években a nagy szárazság miatt is rengeteg zsákmányállat elpusztult, ami egyúttal az oroszlánok tömeges pusztulásához is hozzájárult.

Természetesen az afrikai oroszlán is a Természetvédelmi Világszövetség vörös listájának tagja, hiszen sajnos számuk jelentősen megfogyatkozott az elmúlt évtizedekben. Egyes becslések szerint egy évszázada még elérte a 100 ezres számot a kontinensen élő oroszlán populáció, míg az utóbbi években 20 ezer alá csökkent egyedszámuk.

(Fotó:guideathand.com, origo.hu)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Megölte azt a férfit az oroszlán, aki születésétől fogva gondozta

Erik

Elszabadult oroszlán tartja rettegésben Berlint

Erik

Megvan Kiki, a halálba hajszolt szabadkai oroszlán felelőtlen gazdája!

Erik