Szeptember 28-án reggel Tállyán szikrázó napsütés váltotta a napok óta tartó borongós, esős időt. A felvételeken látható őszapó család kihasználta a jó időt és a délelőtt folyamán kb. 10-15 percen keresztül egy fiatal akácerdő mellett húzódó telefondróton napozott.
Az erdő szegélyében táplálkoztak és ezt megszakítva többször kiültek a drótra. Ott tollászkodtak, énekeltek, napfürdőztek, majd visszatértek a bokrokra, fákra. Tállya az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság Zempléni Tájegységében, a Hegyalján található település.
Az őszapó (Aegithalos caudatus) a cinegékkel közeli rokonságban lévő, kistermetű énekesmadarunk. Nagyon hosszú faroktollai jellegzetes kinézetet kölcsönöznek neki. Hazánkban 2 alfaja is él. A tiszta fehér fejű észak-európai alfaj és a határozott fekete fejsávot viselő közép-európai alfaj. Mivel a 2 alfaj egymással keveredik, a kétféle fejminta között számtalan átmeneti alak létezik. Az őszapó kedveli a gazdag cserjeszinttel rendelkező erdőket, bokrosokat.
Lakott területeken is gyakran megjelenik, de mivel „örökmozgó” kismadarak, többnyire nem tudjuk őket hosszasan megfigyelni.
Korán fészkel, évente egyszer költ, de a költés korai meghiúsulása esetén pótköltést végezhet. Zacskó alakú, zárt fészkét a sűrű gallyak közé, vagy egy ágelágazásba építi. A fészek felső harmadában kis bejárónyílást hagy meg, amit belülről egy tollal zár le, hogy a tavaszi fagyoktól a fészekaljat megvédje. Mohákkal, zuzmókkal mesterien álcázza, tollakkal vastagon béleli. Március közepén általában már kész a fészek. 9-11 tojást rak, s a népes család a kirepülést követően is együtt marad egészen a tél végéig. Főként rovarokkal, lárvákkal, petékkel táplálkozik, télen gyümölcsöket, magvakat is fogyaszt, néha a madáretetőn is megjelenik.
Állandó madarunk, védett, természetvédelmi értéke 25.000 Ft.
Kiemelt kép: PICUP.HU